Oprava alternátoru Bosch
Oprava alternátoru Bosch
standa16v (na) volny cz (2004-10-01)

Jelikož jsem měl podezření na vyschlá ložiska alternátoru, pustil jsem se do jeho opravy. Na mém autě je alternátor Bosch 70A

01 alternator 02 stitek

Demontáž z auta jsem provedl tak jak je popsáno v knize od Etzolda. Nejprve jsem odpojil mínus pól od akumulátoru a pak začal s demontáži. Kabely od alternátoru jsem odpojil až po jeho uvolnění s držáku, kdy k nim byl lepší přístup.

Vlastní demontáž alternátoru jsem po vymontováni s auta začal uvolněním řemenice, která je přitažená matici na klíč 24. Pro povolování je potřeba použít očkový zalomený klíč a hřídel proti pootočení zajistit hvězdicovým klíčem T50, který se zasune do hřídele. Alternátor jsem z auta vymontoval v podvečer a s jeho demontáži začal až další den ráno. Nastříkal jsem ještě večer všechny viditelné šroubky , matice a dělíci rovinu přípravkem WD 40. Při povolování řemenice ale došlo k utržení zoubku hvězdice vně hřídele a matici se nepodařilo uvolnit. Obalil jsem tedy řemenici koženým páskem a zajistil ji proti pootočení hasákem, pak se povedlo matici klíčem 24 uvolnit. Pod maticí je pružná podložka a za řemenicí pak podložka, která má na jedné straně osazení pro ložisko.

03 remenice

Dále jsem pokračoval uvolněním zadního plastového víka, které drží 3 šroubky a pak 3 plastové packy, které je třeba odtlačit směrem ven od pláště. Pod víkem se nachází plastový držák s uhlíky a relém. Uvolnil jsem 2 šroubky a držák vyjmul.

04 umisteni rele s uhliky

vlastní relé s uhlíky

05 stare rele

Uhlíky byly dlouhé 5mm což je délka, která se udává pro výměnu. Alternátor sice ještě fungoval bezchybně, ale zpátky jsem ho nechtěl montovat s vidinou brzké opravy. Zezadu od uhlíku je relé a přístup k uvolnění lanek od uhlíku je velmi špatný. Zkusil jsem výčnělek s naletovaným lankem nahřát pájkou a lanko se uvolnilo. Uhlík byl i s pružinou venku, ale jak ho tam naletovat nový, to jsem nezkoušel, protože nakonec na to nebyl čas. Navíc bylo lanko vedeno ještě v jakési pryžové chráničce. Jen pro úplnost Relé mělo označení BOSCH 1 197 311 522 a uhlík má rozměry 3,9 x 5.9 mm a nový by měl mít celkovou délku 17 mm.

Na kotvě bylo na sběrných měděných kroužcích, které mají původní průměr 15,5 mm viditelné opotřebení od uhlíků. Vnější kroužek méně než vnitřní, kde byla drážka dost hluboká a to na průměr 14,3 mm

Pokračoval jsem demontáži alternátoru uvolněním 4 šroubků ve víku alternátoru, které drží plechovou podložku, která dotlačuje ložisko do víka (ložisko nakonec zůstalo ve víku a bylo by možné podložku uvolnit po rozpůlení). Pak jsem povolil 4 šroubky na klíč 8 na obvodě pláště alternátoru a v dělící rovině jsem páčil opatrně šroubovákem, čímž došlo k rozpůlení. Ve víku zůstalo ložisko včetně kotvy a zadní ložisko zůstalo na hřídeli kotvy. V zadní části statoru je totiž ložisko vypouzdřené plastovým kroužkem.

06 plastovy krouzek

Víko alternátoru jsem pak podložil dvěma dřevěnými hranoly, tak aby pod kotvou byl prostor a na závitovou část jsem zpátky namontoval matici. Pak jsem přes měděnou kulatinu kladívkem kotvu z víka vyklepl ven. Kotva vypadá takto:

07 kotva

víko zevnitř a z venku:

08 viko zevnitr 09 viko zvenku

Jak jsem se už zmínil tak důvodem demontáže bylo zjistit stav ložisek. K příjemnému překvapení byly ložiska takřka bez vůle. Hodinářským šroubováčkem jsem sundal plastový kryt ložiska a ložisko ve víku důkladně vymyl technickým benzínem a štětečkem, pak ještě několikrát propláchnul a po vysušení naplnil novým plastickým mazivem pro ložiska. U druhého ložiska, které zůstalo na kotvě jsem postupoval stejně. Rozdíl byl jen v tom, že po sundání krytu, byla vidět jen plastová klec. OPATRNĚ jsem zapáčil malým šroubovákem a klec se začala vysouvat. Vzal jsem ještě druhý šroubovák a klec se podařilo vytáhnout ven. Teď už bylo dost prostoru pro vymytí ložiska a doplnění tuku. Klec a kryt ložiska pak přišly na původní místo. Přední ložisko u řemenice je 6303, zadní pak 6203.

Problém zůstal s krátkými uhlíky a drážkami v měděných kroužcích na kotvě. Navštívil jsem známého soustružníka a ten mi měděné sběrné kroužky osoustružil na průměr 15 mm. Vnitřní kroužek ovšem zcela začištěn nebyl. Vzhledem k tomu že kroužky jsou zalité v plastu a jedná se o mezikruží s dírou 13 mm, jsem nechtěl vnější průměr osoustružit na 14 mm, tak aby zůstala stěna 0,5 mm. To by se mohlo stát, že uhlíky za chvíli prodřou kroužky až na plast. Za účelem koupě nových uhlíku jsem navštívil nedaleký auto elektro servis. Ukázal jsem jim vymontované relé s uhlíky, ale bylo mi sděleno, že u tohoto typu se uhlíky nemění, pro špatný přístup. Řešením by bylo objednat nové relé, ale že šéf má dovolenou a bude až ve středu. Mechanikům jsem také ukázal osoustruženou kotvu a zeptal se na možnost výměny sběrných kroužku. Bylo mi sděleno, že kroužky se dají i s plastem objednat a na kotvu se pak nalepí, ale opět by bylo nutné objednat. Já jsem ovšem potřeboval ve středu s autem jezdit, proto jsem se vydal ještě navštívit oficiální BOSCH servis. Tam jsem se opět zeptal na náhradní uhlíky, ty ovšem nevedou. Pouze náhradní relé s novými uhlíky za 2.342,-CZK, které měli skladem. Nakonec jsem se rozhodl relé koupit i když jsem zamýšlel jen výměnu uhlíku. Neměl jsem ovšem moc času na to abych uhlíky sháněl. Počítal jsem samozřejmě i s jiným rozměrem uhlíku, které by se na potřebné rozměry upravily. Náhradní relé má označení BOSCH 1 197 311 223-770 a bylo mi řečeno, že se používá jako náhrada do všech alternátoru tohoto typu.

Nové relé i s uhlíkem:

10 nove rele 11 nove rele

Zpětnou montáž jsem začal namontováním plechové podložky ložiska do víka.

12 podlozka loziska

Pokračoval jsem nasunutím hřídele kotvy do ložiska ve víku a přišroubováním řemenice. Jelikož už mám strženou hvězdici pro klíč T50, tak jsem utažení řemenice klíčem 24 provedl tak, že jsem kotvu za velký průměr stáhl přes měděné podložky do svěráku a matici pevně přitáhl. Řemenice nemá klínek a drží jen třením od svěrného spojení. Dále jsem vložil do statoru plastový kroužek pro zadní ložisko a víko s kotvou vložil do statoru. Plášť jsem stáhl v dělící rovině 4 šroubky a vzadu namontoval relé s uhlíky. Nakonec jen nacvaknut plastový kryt a jeho přitažení třemi vruty. Po zamontování do auta funguje vše jak má a na baterii jsem naměřil po jízdě při volném chodu 14,24V.