Změna podsvícení přístrojové desky
print
Změna podsvícení přístrojové desky
Joker 138 (2004-03-07)

Návod je určen pro Mondeo od r.v. 1997

Musíme se dostat na budíky a tudíž musíme sundat plastový kryt palubní desky a budíky. Viz návod Demontáž přístrojové desky".

Tím máte samotné budíky v ruce a nastává ta pravá sranda.

Na budících je průhledné plexi, to je také pouze na zacvaknutí, takže vycvaknout a odstranit. Nyní před sebou vidíte a můžete si sáhnout na rafičky, plast na budících apod.

Sundání rafiček bych viděl jako nejobtížnější a nejriskantnější část téhle srandy. Ale kdo se bojí nesmí do lesa. Pouhými prsty se mi je sundat nepodařilo a tak po konzultacích s Njumenem a jedním člověkem, co již tuto úpravu tvořil, jsem zkusil budíky nahřát fénem (plast by měl povolit) a dvěma šroubováky proti sobě křížem zapáčit. A ejhle jedna ručička už se válela na zemi. To mi dodalo odvahu (budíky z vrakáče - 2 tisíce) a pustil jsem se do další. Stejným postupem se mi podařily všechny dostat dolů. Pozor na pohybování s ručkami během sundávání. Podařilo se mi u vody strhnout doraz, na který to podle mě dopadá když vypnete zapalování a po vypnutí zapalování mi rafička spadla skoro kolmo dolů. Nic příjemného. Ale podařilo se mi sehnat ve Fordu v Chrudimi starý budík se stejným dorazem a tak jsem ho tam nalepil. Vypadá to dobře, lépe než když byla povislá dolů. Chce to při manipulaci držet rozsah pouze v oblasti, ve které se normálně pohybuje pokud ukazuje vodu. To samé je podle mě u nádrže.

Takže sundané rafičky. Teď strhnete černý tenký plast, který je nalepen na světlovodivé destičce. Na jeho místo pomocí tenké oboustranné samolepky od Njumena nalepíte bílé nebo jiné polepy budíků.

A nastává další sranda. Kalibrace budíků. Dejte budíky zpět do auta zacvakejte kabely, ale nedávejte na ně plexi. Po otočení klíčkem se vám nastaví osičky otáčkoměru a rychloměru na začátek tzn. doraz. Vezměte rafičky a při zapnutém klíčku je nasaďte na hrot osičky tak, aby rafička seděla na dorazu budíku. Nebojte se přitlačit opravdu to něco snese. Pozor, ať má rafička pod sebou místo k pohybu. Takhle vykalibrujete otáčkoměr a rychloměr. Opravdu jsem byl štastnej, když to po takovémhle zásahu chodilo. Nádrž se nakalibruje tak, že vezmete plnou a až se ustálí ukazatel nasadíte rafičku tak, aby ukazovala na FULL a nebo naopak vyjedete nádrž dosucha a nasadíte na EMPTY. Vodu, pokud se vám ji nepodaří strhnout jako mě, nastavíte po otočení klíčku někam těsně pod modrou. Já jsem zahřál motor a dal jsem to přímo doprostřed NORMAL. Zacvaknete průhledné plexi a budíky jsou předělány.

Vzadu je 5 objímek na žárovky, které podsvěcují budíky. Vyndáte žárovky, místo nich LED s předřadným odporem 680 ohmů a svítí to modře. Mám ještě červený nápis, ale ten bohužel modrá neprosvítí. Musím tam nějak nabastlit bílé LED.

Okolo počítadla ujetých kilometrů je jakýsi kousek plastu, který ho osvětluje. Ale ten je zelený. Já jsem ho zapomněl odstranit, prý se musí vyštípat… Někde před tím, než budete lepit polepy.

Další interiér je v pohodě. Někde jsou LED, někde žárovky. Na LED stačí připájet modrou LEDku, jinak zase odpůrek. Jde udělat stahování oken, hodiny, nastavování světel, zapínaní světel (tam jsem musel vyvrtat dírku do bílého plastu a dát tam ještě jednu LEDku aby to svítilo celé), vyhřívání oken. Myslel jsem, že se mi podaří i ovládání topení. Po sundání 4 žárovky bez zeleného kondomu jsem tam zkusil dát LED, ale sviti to stejně zeleně. Prý u starších monďáků to jde, protože tam je jen něco podobného jako na palubce, takže sloupnout a dát nový plast s modrým plastem….

Vypadá to nádherně i když drobné mušky by se našly. Doporučuji.

edit
cmc.fordclubs.org
 Created by BasicX, Zbynek | Nahoru | Home | E-mail
 
 Copyright © 2003 - 2009 CMC + CFC, všechna práva vyhrazena