Oprava zámku 5. dveří
print
Oprava zámku 5. dveří
Forrest 291, doplněno: Barťas 234 (2004-09-03)

Návod určen pro combi Mk II - zareznutí či zanesení zámku (nejde stlačit), nikoliv pro poruchu v elektronice – tu ale lze tímto postupem alespoň diagnostikovat…Na úvod musím předeslat, že jako „tříměsíční“ majitel Mondea a dlouholetý škodovkář (120, Favo, Felda) jsem u vytržení z toho, jak lze u Forda všechno vcelku bez potíží rozebrat a zase jednoduše složit… Takže, kdo udrží šroubovák, ten to snad zvládne.

Bohužel jsem nechal foťák doma, takže pouze popis:

 • Odděláme tapecírunk z 5 dveří - drží na šesti vrutech po obvodu a na čtyřech umělohmotných stromečkách v horní polovině dveří – po vyšroubování vrutů musíme celý kryt silou odtrhnout. Pokud to provedeme kolmo (u otevřených dveří směrem dolů) a nebudeme páčit do stran, umělá hmota to vydrží.

 • Nyní vidíme krycí plech cca 6 cm x 18 cm, který podpírá a vymezuje těleso zámku zevnitř dveří. Plech drží čtyři vruty, takže není problém jej sundat.

 • Odkryje se nám samotný mechanizmus zámku – jeho umělohmotná část. Vidíme táhla od serva a ručního otevírání. Také je vidět snímač polohy zámku – dva černé asi 1 cm čudlíky (spínače) doléhající k bílému umělohmotnému „půlměsíci“ – to je ta úplně nejspodnější část mechanizmu zámku.

 • Pokud nyní zatáhneme za ten bílý půlměsíc směrem dolů (od černých spínačů) – pokud jsou dveře otevřené – je to směr kolmo k zemi. Sepneme tím spínač serva a dojde k „otevření naprázdno“ = elektronika, servo a zapojení je tedy v pořádku (centrál musí být otevřený). Zámkem (čudlíkem) zvenčí však nelze hnout … a tím docílit stejného efektu.

 • Je nutné vymontovat samotnou „fabku“ = kovové jádro zámku – to je zvenčí zasunuté a uvnitř zacvaknuté do umělohmotného tělesa (vnitřního protikusu) zámku. Je to doopravdy pouze nacvaknuté a to pouze na dvou takových těch klasických umělohnotných zácvakách – stačí je přihnout šroubovákem (ani jsem nepotřeboval dva) mírně při tom táhnout dolů (aby nezacvakl zpět) a ještě druhou stranu… a je to. Uvolněnou umělohmotnou vnitřní část nijak nevyndáváme, drží tam na táhlech atp. Abychom mohli zvenčí vyndat „fabku“, musíme ještě z vnitřní strany dveří odšoupnout do strany „pojistný plech“, který ji zevnitř drží a pruží, ale na to stačí dva prsty a trocha síly. Po této operaci zvenčí vyjměte asi 4 cm velkou „fabku“.

 • Co s ní? Sundáme z ní umělohmotný vnější kryt (ten asi 3 cm prstýnek okolo zámku – pod ním je těsně okolo zámku asi 1 mm široké těsnění proti vodě, skoro neviditelné v nánosech), sundáme i gumovou podložku a zbude nám jádro zámku. To lze opatrně rozdělat a vyčistit – z druhé (vnitřní) strany vyndáme umělohmotnou pojistku (to kulaté kolečko uvnitř – opět je pouze nacvaknuté)

 • Nyní je velmi důležité si vše odkládat tak, abychom si pamatovali jak díly patří zpět. Po vyndání pojistky by měl jít vnitřek zámku vysunout směrem dovnitř – což je naše hlavní závada – NEJDE! Takže zvolíme lázeň v oleji a mírné násilí (ideálně údery o dřevo) až zámek povolí a půjde vysunout.

 • Opatrně jej vysuneme – pozor na pojistný plíšek (cca 6 mm x 4 mm), ten může sám vypadnout a uvolnit tak k vysunutí vnitřek se stavítky zámku – pokud se to stane, zachovejte chladnou hlavu, hlavně nepřeházejte pořadí stavítek. Jinak se nemá co stát, já jsem jednotlivá stavítka (5 mm kulaté plíšky) zase ve stejném pořadí složil zpět – pootočit je nelze jsou profilovaná. Lépe ten vnitřek nechat být… A důkladně očistit obě plochy zámku, které chceme mít pohyblivé…

 • Po rozborce zámku doporučuji použít správnou netuhnoucí ale těsnící vazelínu a zase provést sborku (já jsem povazelínoval všechny plochy a ještě přidal nad i pod podložku a krytku (ty prstýnky) zámku.

 • Před montáží zpět doporučuji zkontrolovat vnitřní stav dveří…

 • No a opačným postupem všechno složit.

 • Nyní se lze kochat zase funkčním zámkem…  foto Barťas 234:

  kufr2kufr2
  kufr1kufr1
  kufr3kufr3
  kufr4kufr4
  edit
  cmc.fordclubs.org
   Created by BasicX, Zbynek | Nahoru | Home | E-mail
   
   Copyright © 2003 - 2009 CMC + CFC, všechna práva vyhrazena