Zapojení hladového oka
print
Zapojení hladového oka
Saša 049, Hokky 096 (korekce Mikki) (2003-10-20)
Z konektoru na plováku u nádrže vedou 4 kabely, ale konektor je 5-ti pinový. Na 5. pin se přivede kabel, chce to trochu chutě a zručnosti, a ten se natáhne až k palubovce k vybrané kontrolce. Kontrolku je třeba totálně odříznout od konektoru ke kterému vedou cesty a na jednu stranu připojit tento kabel a na druhou je přivést plus, ale takové, co je vypnuté s klíčkem. V podstatě od tohoto okamžiku je aktivní "hladové oko".

Avšak má to své úskalí - kontrolka mi stálé velmi slabě svítí, téměř to není vidět a když je plovák na "rezervě", tak se kontrolka vyjasní.

Dodatek od Hokkyho:

Zapojení řeší problém uvedený výše (tj. že oko stále slabě svítí). Trimrem P1 lze nastavit úroveň napětí, při které začne hladové voko svítit. To znamená, že se musí nastavit někde těsně před rezervou, pak bude po celou dobu zhasnuté a při rezervě se rozsvítí. Lze to udělat i tak, že při rezervě se nastaví P1 tak, aby hladovec svítil. Toť vše.

- Dodatek - ke kterému jsem došel vhledem k dnešnímu (05.05. 2005) telefonátu s neznámím majitelem Mondíka. Takže celá věc funguje takto: při plné nádrži je mezi plovákem a plusem teoretický nulový potenciál, který úbytkem paliva narůstá. Rezistor R1 a trimr P1 vytváří dělič, který tento potenciál ještě několikrát změnší ( v závislosti na dělícím poměru ) a lze tak nastavit úroveň kdy „hladové oko“ začne svítit (třeba v půlce nádrže).

Zednodušeně lze vzrůstající potenciál spočítat takto ( nepočítáme ztráty ):

  • x - potenciál mezi plusem a plovákem
  • Ubat - napětí baterie
  • Upl - napětí na plováku

x = Ubat – Upl

hladovyvokohladovyvoko
IRF830IRF830
zhozho
edit
cmc.fordclubs.org
 Created by BasicX, Zbynek | Nahoru | Home | E-mail
 
 Copyright © 2003 - 2009 CMC + CFC, všechna práva vyhrazena