NCAP - jak se testuje?
print
NCAP - jak se testuje?
Mikki CMC 001 - Zdroje: Euro NCAP, www.euroncap.com (2003-07-07)
Čelní náraz

Dvě figuríny jsou vpředu, dvě další ve velikosti dětí (1 a 3 roky) jsou umístěny vzadu. Při testech Euro NCAP je měření prováděno při nárazu rychlostí 64 km/h (evropská legislativa vychází z měřeních při 56 km/h). Vůz naráží touto rychlostí na pevnou deformovatelnou bariéru čelně, 40 % své šířky na straně u řidiče.

Boční náraz

Jedna figurína je na místě řidiče, dvě další ve velikosti dětí (1 a 3 roky) jsou umístěny na zadní sedačky auta. Speciální vozík s deformovatelným čelem jedoucí rychlostí 50 km/h narazí do auta z boku, ze strany u řidiče, ve výši řidičových boků.

Náraz na sloup (pole test)

Je obdobou bočního nárazu, při kterém vůz narazí bočně rychlostí 29 km/h do sloupu. Testuje se ochrana hlavy.

Jak se hodnotí

Odolnost proti čelnímu a bočnímu nárazu se hodnotí jednou až čtyřmi hvězdičkami. Kromě toho se používá odděleně pro každý typ nárazu bodový systém (max. je 16 bodů), který odráží účinek nárazu na čidla umístěná na figuríně. 16 bodů znamená prakticky nulové riziko pro daný typ nárazu. Maximum, tedy nejlepší výsledek pro oba nárazy, je 32 bodů (16+16) a čtyři hvězdičky.
Vůz, který uspěje v pole testu může získat pátou hvězdičku a další 2 body do celkového hodnocení. Podmínkou je, že model úspěšně projde testem bočního nárazu a konstruktér pak požádá o provedení pole testu. Podle jeho výsledku model získá 2 body (úspěšný test), 1 bod (průměrný výsledek) nebo žádný bod (neúspěch). Aby v celkovém hodnocení model získal pátou hvězdičku, musí získat celkově nejméně 33 bodů.
Ochrana chodců se hodnotí odděleně a to jednou až čtyřmi hvězdičkami. Série testů simuluje kolize s chodci (dospělými i dětmi) při rychlosti 40 km/h. Jsou lokalizována místa střetu a klasifikována podle rizika pro chodce.
Obr2Obr2
Obr3Obr3
Obr1Obr1
edit
cmc.fordclubs.org
 Created by BasicX, Zbynek | Nahoru | Home | E-mail
 
 Copyright © 2003 - 2009 CMC + CFC, všechna práva vyhrazena