Jak vznikla jména aut?
print
Jak vznikla jména aut?
Mikki CMC 001 (2003-08-28)
1. díl - Vítr a počasí, Flóra a fauna, Cestování a místa, Sportovní život, Podle písmen
2. díl - VIP, Válka a mír, Mýty a tajemství, Nebe a peklo, Slova a hudba, Lidský dotek
3. díl - Drahé kameny, Jídlo a pití, Sláva, Od banálních k vážným, Ostatní

Vítr a počasí

Vítr obvykle vyvolává asociaci síly a rychlosti, někdy ale i romantiky. Např. Maserati a Volkswagen tato jména využili: Mistral, Ghibli, Bora and Khamsin. Volkswagen začal od roku 1973 používat jméno Passat, který se u VW stal větrem změn. Pak přišel Golf, což je německé synonymum pro Gulf (ve smyslu vzdušných proudů v zálivu). Po malém odbočení s vozem Polo VW pokračoval s větrnými jmény Santana, Jetta, Vento, Scirocco, Corrado a Bora. Ford zase přišel s auty Zephyr, Corsair a Thunderbird, Chevrolet měl Corvair a Oldsmobile pak Tornado. Britský výrobce Tornado dodal na trh Typhoon, Tempest (použil také Pontiac) a Thunderbolt. Z Asie přišel s Toyotou Blizzard, zatímco Lister vyrábí Storm (toto jméno požíval i VW a také Geo a indický San). GMC přineslo také větrná jména jako Typhoon and Sycloone.

Flóra a fauna

Daf si neodpustil jméno Daffodil (narcis), Triumph zase Mayflower, Nissan pak Laurel (vavřín) a Clan svůj Clover (jetel). Alfa Romeo použila pro označení sportovních modelů Cloverleaf.

Velké kočky jsou silné a hbité a proto velmi populární mezi návrháři jmen jako Lynx (od Riley), Leopard (Nissan), Cheetah (Lamborghini), Tiger (Sunbeam/Rootes a Messerchmitt), Cougar and Puma (Ford), stejně jako výrobci v sobě skrývají Panther, Lion, Puma a Jaguar. A aby to nebylo psovitým líto, i oni se objevili u Leyland jako Terrier a Mastiff. Ale také Aston Martinův Bulldog, Reliantův Fox, TVRův Vixen, Hyena od Lancie a Lupo od VW.

Někteří už nezůstali jen při zemi: Eagle (AMC), Falcon (Ford), Kestrel (Riley), BlackHawk (Stutz), Hawk a Snipe (Humber), Bluebird (Nissan), Robin (Reliant), Swallow (Austin), Swift (Suzuki), Bantam (Singer), Skylark (Buick) a Soarer (Toyota).

A abychom neopomněli plazy, Wolseley nabídl Viper, stejně jako Dodge Viper od Chryslera. AC přišli s výmluvným Cobra.

A když už počítáme výkon motorů v koních, proč je nemít i v názvu jako třeba Mustang, Pinto (Ford), Charger (Dodge), Colt (Mitsubishi), Pony (Hyundai) a Camargue (Rolls-Royce), podobně je u Mitsubishi Starion.

Vodní svět reprezentují Barracuda (Plymouth), Sting Ray (Chevrolet Corvette) a Scorpion (Triumph a také Lancia u amerických verzí Montecarlo).

Ostatní živá stvoření jsou např. Stag (Triumph), Gazelle (Singer a též Nissan), Urraco (Lamborghini), Manta (Opel), Panda (Fiat), Kangaroo (Isuzu) a Wasp and Hornet od Wolseley.

Cestování a místa

Výrobci často chtěli dát svým vozům exotický nádech vázaný na populární místa: Ford (Capri, Cortina, Granada), Triumph (Dolomite, Toledo), Seat (Marbella, Ibiza, Malaga, Toledo), Panther (Rio, Lima), Chevrolet (Malibu, Monte Carlo) a Buick (Riviera). Fiat vyrobil speciální sérii X1/9 zvanou Lido. Krajinná série od Austina zahrnuje Cambridge, Devon, Dorset, Hampshire, Hereford a Somerset. Někteří výrobci dali přednost názvům míst, kde své vozy vyráběli: Morrisův Oxford and Cowley, Alfa Romeo Alfasud, Chryslerův Kew a Wimbledon, Jowettův Bradford, Ferrariho Maranello. Jen na doplnění lze ještě uvést Austinův Westminster, Fordův Anglia a Alfa Romeo Montreal.

Austin a Bentley se zahleděli přes hladinu oceánu a vznikly vozy Atlantic a Continental, naproti tomu Metropolitan (Nash) a City (Honda) mají městský nádech.

Sportovní život

Úspěch značky na sportovních kolbištích se pak mnohdy podepsal na jménu modelu. Tak vznikly Alpine (Sunbeam), Monte Carlo (Saab), Beta Montecarlo (Lancia) a Escort Mexico (Ford).

Mezi auta pojmenovaná podle závodních okruhů patří Rileyho Brooklands (používal i Bentley), Austinův 7 Ulster, Alfa Romeo 155 Silverstone, Maseratiho Kyalami, Sebring a Indy, Opelova Monza (také požito Chevroletem) a De Tomasův Longchamp. 365GT od Ferrari byl znám také jako Daytona. Nelze také opomenout Pontiac Grand Prix.

Inspiraci v atletice nezapře Toyota Sprinter a Chaser, Rochdale Olympic a Leyland Marathon (tahač) a Olympian (autobus).Podle písmenNěkteré továrny pojmenovávaly své modely vždy se stejným počátečním písmenem. Lotus měl Elan, Elite, Eleven, Europa, Eclat, Esprit, Excel a Elise (plus koncept Etna). Austin a Morris nabízeli Major, Minor, Mini, Maxi, Marina, Metro, Maestro a Montego. Vauxhall přišel s Victor, Ventora, Viva, Viceroy, Velox and Viscount, před přechodem k 'C' u Chevette, Cavalier, Carlton, Calibra a Corsa; se vrátili k 'V' u modeluVectra. Toyota měla vždy ráda ‘C’ a tedy Corolla, Carina, Corona, Celica, Corsa, Cressida, Camry a Crown. Lancia se ujala hned prvního písmene v abecedě a na světě se objevily Augusta, Artena, Aprilia, Appia, Ardea, Astura a Aurelia, před přechodem k 'F' u Fulvia, Flavia, Flaminia. Citroën byl znám svými 'X' - Xsara, Xantia a XM.

Alternativně se pak objevily názvy, které si vystačily jen s pojmenováním písmene samotného. Lancia využila řeckou abecedu ve jménech Alfa, Beta, Delta, Gamma, Kappa, Lambda, Epsilon, Ypsilon a Zeta. Mitsubishi si vypůjčila ze stejné abecedy Sigma a Vauxhall/Opel Omega.
edit
cmc.fordclubs.org
 Created by BasicX, Zbynek | Nahoru | Home | E-mail
 
 Copyright © 2003 - 2009 CMC + CFC, všechna práva vyhrazena