Měření LPG benzínovým palivoměrem - MK II
print
Měření LPG benzínovým palivoměrem - MK II
apendix2 (2013-08-25)
Od zakoupení LPG jsem měl pořád problémy s měřením. Elektronika mě vždy bavila, studoval jsem ji (podle toho vypadá i mé Mondeo) a nedokázal jsem se smířit s tím, že zjistím hladinu LPG pouze ze čtyř zelených a jedné červené LED na přepínači LPG. Proto jsem začal zjišťovat a došel na pár zásadních informací. LPG měření hladiny se provádí pomocí jakéhosi (a já mu tak budu dále říkat) budíku, který je zpravidla dvojího druhu - 1. rozsah měření 0-90Ohmů (0 - prázná, 90 - plná); 2. rozsah měření 47kOhmů - 100Ohmů (47k - prázdná, 100 - plná).
Pro instalaci do Mondea je nutné mít variantu č.2 z důvodu sestupné charakteristiky.
Budík, který má na sobě odporový vysílač je umístěn na nádrži a je součásti tzv. multiventilu. Je poznat tak, že má ručičku a konektor s kablíkem. Průběh odporu lze zjistit pouze měřením ohmmetrem. Vzhled je stejný.
Ford Mondeo MKII combi (1997, 2.0i Zetec, ATM) má plovák na nádrži s hodnotama cca 27Ohmů plná a 145Ohmů prázdná. "Hladové oko" není na tomto odporu závislé - tzn. na LPG fungovat nebude!!

Jediná nejhorší úprava spočívala v šetrném "rozlousknutí" budíku LPG - lehce zapáčit nožem ve spoji, až se rozletí na vrch a spodek. Na plošném spoji budíku je celkem 11 SMD odporů. 1 o velikosti 100Ohmů (označení 101) a 10 o velikost 4700Ohmů (označení 4k7 nebo 472). Je třeba zakoupit SMD odpory stejného rozměru o hodnotách 1x 22R a 10x 12R. No a to nejhorší, co není pro choleriky, vzít mikropájku a rezistory přepájet za nové - je doufám logické, že 100R vyměním za 22R a 4k7 vyměním za 12R.

Teď už jen zbývá natáhnout kablík (2 žíllový) od nádrže až do prostoru za palubní přístroje.

Já mám nádrž místo rezervy a jelikož nádrž je vybavena tzv. plynotěsnou schránkou, kde je i ono měření, a jediný vývod je dolů pod auto, volil jsem cestu kabelu tama. Mám jej uložený v chráničce a vyvrtal jsem zespod díru do kufru zpět a táhl to vnitřkem. Poté podél pravého prahu, až pod kastlík spolujezdce. Tam jsem vypreparoval z kabelu 1 žílu, kterou jsem přes lisovací očko připojil ke kostře. Druhá žíla pokračuje do prostoru za přístroje.

Demontáž palubky snad popisovat nemusím do detailu... jedná se o 5 šroubků (1 pod ovladačem vyhřívaní oken, 2 přístupné zespodu nad přístroji a 2 za PP). Poté se dostaneme k přístrojům, ty už mají 5 šroubků, které je netřeba dlouze hledat. Přístroje jsou připojeny na 2 konektory. Pro nás je důležitý ten na straně otáčkoměru a ukazatele paliva. Dle servisního manuálu je v něm červeno - bílý drát, u mě toto barevné značení sedělo. Tento drát je třeba přerušit a zapojit jej přes relé. 
POZOR! Červeno - bílý je i na druhém konektoru, tak nesplést si strany a opravdu přerušit ten, který je připojen do půlky palubky, která obsahuje měřič hladiny nádrže!!! 
Na relé se dále připojí i "druhá žíla" z kabelu, který jsme táhli od LPG.
Další káblík, který má také 2 žíly je třeba natáhnout jen kousek do motorového prostoru k el.mag. cívce na reduktoru LPG.

Zapojení relé:

cívka + -> cívka na reduktoru +
cívka - -> cívka na reduktoru -
COM -> přerušený červeno - bílý drát směr k palubním přístrojům
NC (rozpínací kontakt) -> přerušený červeno - bílý drát směr do svazku
NO (spínací kontakt) -> drát z našeho nového kabelu od nádrže LPG

VELMI DŮLEŽITÉ!!!
1. Všechny spoje jsem pájel -  kvůli přechodovým odporům, jelikož se jedná o nízké hodnoty odporů a přechodové odpory by zanášely do měření chybu.
2. Všechny spoje je potřeba POŘÁDNĚ zaizolovat, aby nedošlo k jakémukoliv kontaktu s kostrou (výjma jednoho kontaktu od měření)
3. Je třeba si uvědomit, že jedná o plyn, který je v kombinaci se vzduchem velmi výbušný a jediná jiskra by mohla mít fatální následky.
4. Veškeré úpravy dělá vlastník sám za sebe. Já za nikoho nenesu zodpovědnost. Předpokládám, že pokud má auto, tak má i 18 let a své vlastní myšlení, za které zodpovídá sám.

Seznam součástek:
1. cca 7m dvojlinky, průřez min. 1mm2
2. přepínací autorelé
3. aurokonektor 5ks
4. budík měření množství LPG se sestupnou charakteristikou - tzv. holanďan 4k7 - 100R
5. SMD rezistor 22R 1ks
6. SMD rezistor 12R 10ks
7. zlodějka (svorka, která se připojí na stávající drát a můžu z ní vyvést nový) 2ks - na propoj el. mag. cívky LPG s relé
8. drobný materiál - chránička na kabel, kabelové pásky, izolační páska
9. pevné nervy u pájení SMD rezistorů

Měření je pro mne velmi komfortní. Princip funkce je jednoduchý. Pokud jedu na benzín, ukazuje mi hladinu benzínu, pokud jedu na plyn, ukazuje mi na palubce hladinu plynu. Jediná nevýhoda je v principu měření, které je s rozlišením pouze 11 bodů, takže je to docela odstupňované. No a díky nedokonalosti plováku v nádrži LPG se stane, že při průjezdu pravou a poté levou zatáčkou může dělat okamžitý rozdíl i půl nádrže. Kdo měl někdy Škodu 120, tak tohle důvěrně zná. Jinak na rovince je měření přesné a hlavně jsem rád, že mě vyšlo cca 200kč a nemusel jsem řešit nějaké "převodníky", když se stačí jen trošku zamyslet a pak to realizovat.

edit
cmc.fordclubs.org
 Created by BasicX, Zbynek | Nahoru | Home | E-mail
 
 Copyright © 2003 - 2009 CMC + CFC, všechna práva vyhrazena