Zkušenosti se zapojením a postup tempomatu do Mondea MK2
print
Zkušenosti se zapojením a postup tempomatu do Mondea MK2
Přemysl Hrubý a Pavel Krejsa (2011-07-21)
 

Zkušenosti se zapojením a postup tempomatu do Mondea MK2

(Obecně platí pro MKII 1,8i + 2,0i + 2,5i s manuální převodovkou od 01/ 1998)

 

1. Rozhodnutí

Pavel píše: „Diky cmc a foru na forum.fordclubs.org jsem se pár měsíců po koupi 1,8i Mondea dověděl, ze Mondeo mívalo origo tempomat. Po chvíli pátráni jsem na internetu našel návod a zjistil, že to nebude až tak strašné finančně (cenově se dá vlézt do 3 000 Kč) a ani na práci.

Hlavni důvod byl složení mých cest, kdy každý týden procestuji přes 200 km po dálnici a tady by se tempomat hodil. Navíc na fóru jsem našel člověka, který o dostavbě také uvazoval . Takže z toho vznikla týmová práce (Pavel + Přemek)“.


2. Průzkum auta

Před začátkem dostavby doporučujeme projit vaše auto – může se stát, že máte již nataženou veškerou kabeláž z výroby (verze GHIA, možná GLX), zřejmě se ale bude lišit i dle země původu, aktuální výbavy, …).


Prvním orientačním místem je prostor v motoru vedle tlumiče před řidičem. Pokud tam máte konektor tak je pravděpodobné, že již máte téměř vyhráno.

01.jpg  02.jpg  03.jpg

 Druhé místo průzkumu je uvnitř vozu v prostoru nad pojistkami (vlevo dole od volantu). Zde hledáme dva konektory – jeden pro odpojovací relé (v případě, že máte nainstalováno TCS) a druhý pro tzv. Instrument Interface Modul (IIM – pokud máte aut. převodovku nebo originální PP2 nainstalovaný už z výroby a pípá vám).

04.JPG   05.JPG

 Dalším místem kontroly je prostor pod volantem na sloupku řízení. K tomu budete potřebovat odstranit spodní kryt sloupku řízení – 3 až 4 šrouby. Po odstranění krytu budete hledat konektor se třemi kablíky.

06.JPG   07.JPG   08.JPG

 

Pokud máte zapojené tři vodiče je to další pozitivní předpoklad ke snadnějšímu zprovoznění tempomatu. Jsou to vodiče od ovládání tempomatu a od houkačky.

Pozn.: Pokud máte zapojené 3 vodiče z obou stran konektoru, odpadá vám náklad na komponent 97BB-14A664-CC, kroužek pod volantem (převádí vodiče z rotačního členu – volant - na nepohyblivý – kabeláže). Ve většině aut by již měl být nainstalovaný, byl jak ve výbavě GHIA (Přemek) tak i v nejzákladnější verzi (Pavel).


3. Shánění komponent

Pro činnost tempomatu budete potřebovat následující komponenty:

 • Tempomat Servomodul 98BB-9C734-BA,

 • Konzola 93BB-9C736-AD

 • Bowden + lanko 93BG-14A464-ZK (nebo lanko na zadní přehazovačku na kolo L=2m, Ø = 1,5mm + bowden L= 1,8-2m)

 • Volant 97BB-3599-BE s ovládacími tlačítky tempomatu 97BB-9E740-BA a vhodným airbagem modulem XS71-F042B85-BB

 • Kroužek pod volant se třemi vodič-vinutými pružinami 97BB-14A664-CC, často již k dispozici

 • Snímač brzdového pedálu - zelený, 94BB-90872-AC

 • Snímač pozice spojky - červený, 94BB-7C534-AC (pozor, standardně namontován se 2 piny, pro tempomat potřebujete 4-pinový)

 • Kabeláž k těmto snímačům 97BG-13A612-EA

 • IIM (Instrument interface modul) 97BB-10E850-CA (pokud nemáte automat. převodovku, nebo z výroby instalovaný palubní počítač PP2)

 • Rozpínací relé - modré 96FG-19W572-AA (pokud máte nainstalován TCS – kontrola trakce, protiskluz)

 • Žárovku s paticí pro kontrolku tempomatu do palubky

 • kabeláž (v případě, že ji nemáte předchystanou z výroby)

 • Nářadí

 • Odvahu

09.jpg

 

Toto byla první vetší výzva – sehnat díly na tempomat!

Vyzkoušeli jsme několik vrakovišť … buď neměli vůbec, nebo měli vysoké ceny.

Každopádně sehnat se dá z ebay, kde poměrné dost lidi v tuto dobu Mondea ruší.

Další možností jsou inzeráty na internetu.

My jsme většinu dílů pro obě sady sehnali přes internet a zbytek na vrakovišti ve Svojšicích dokonce i za rozumné ceny. Asi by tam šel koupit i celý komplet (doporučujeme vyzkoušet).


Takže co se nám podařilo koupit v první vlně: volant + airbag, servo tempomatu, kroužek pod volant, spínače k pedálům. Co nikdo neměl byla konzola pod tempomat – kupovali jsme novou přímo u Forda asi za 312 - 320 Kč. Kabel k spínačům se podařilo sehnat právě ve Svojšicicích.

Poslední problém, který bylo potřeba dořešit, je lanko + bowden ke škrticí klapce. Protože oba naše tempomaty byly z 2.5 motoru, měly krátké lanko a pro 1,8i a 2,0i je třeba dlouhé lanko. Originál Ford za cca 800 Kč . Pomohl Cykloobchod - lanko k přehazovačce Ø = 1,5mm + bowden celkem za cca 60 Kč . Pozor, je třeba dbát aby lanko bylo co nejvíc ohebné ideálně do průměru 2 cm.


Cenově se dá vše pořídit za necelých 3 000 tis Kč + vaše práce – s přestávkami cca 2-3 dny. Nás to stálo ještě navíc spoustu času studia dokumentace, postupů, schémat, …


4. Instalace komponent

4.1. Varianta – Kabeláž máte již předchystanou z výroby (GHIA, Přemek)

Samotnou instalaci rozdělíme do několika kroků. Jejich posloupnost nemá na nic vliv; uvedená posloupnost odpovídá mému postupu.


   1. Montáž volantu

Podotýkám, že uvedenou výměnu volantu a airbagu provádí každý na své vlastní nebezpečí a autoři tohoto postupu nenesou jakoukoliv odpovědnost za případné škody, nebo nehody! Toto operaci zahájíme odpojením baterky pro jistotu od obou pólů na min. 15 minut před vlastní demontáží volantu. Časový interval je potřebný proto, aby se vybil ovládací modul airbagu a nedošlo tak k samovolnému spuštění. Já raději počkal cca 30 min.

Pokud máme k dispozici nový volant s tlačítky a s airbagem, zahájíme výměnu otočením volantu o 90° doprava. Ze zadní strany se nachází dva torxní šrouby. V této poloze vyšroubujeme první a otočením volantu o 180° doleva vyšroubujeme i druhy šroub. Pokud nemáte torxní koncovky jako já, stačí i obyčejný Imbus klíč. Tímto uvolníme airbag.

10.JPG   11.jpg

Po uvolnění airbagu ještě musíme odpojit jeho ovládací kablík. Je tam jen nasunutý. Toto je nejkritičtější úsek celé výměny! Hrozí vystřelení airbagu!! Já to raději dělal z boku vystoupený z auta. Po odpojeni airbagu jej odložíme na bezpečné místo; konektorem dolů. Dbáme při tom na opatrnou manipulaci.
Dále je třeba odpojit stávající konektor od houkačky a demontovat samotný volant. Na toto si připravte „Gola klíč 15“ . Zkoušel jsem i jiné způsoby, ale nakonec tento jediný byl funkční. Po uvolnění volantu ze šestihranu ještě před jeho úplným odstraněním opatrně protáhneme kablíky otvorem ven z volantu. Nyní opatrně vyjmeme volant tak abychom nepoškodili černý kroužek pod volantem (převádí vodiče z rotačního pohybu na nehybný). Pavlovi se ho podařilo poškodit, ale naštěstí měl rezervní.

Samotná montáž nového volantu je vlastně jen opačný postup demontáže. Baterku připojte až úplně jako poslední operaci.

Doporučuji vyzkoušet pak houkačku a zapnout zapalování pro jistotu, že jste při demontáži nepoškodili kroužek pod volantem. Pavel to bohužel zjistil až v tomto místě. Kontrolka airbagu by se měla standardně na cca 3 s rozsvítit a pak zhasnout. Pokud vše funguje jak má tak tímto krokem jste uzavřeli část týkající se volantu.   1. Instalace IIM + relé

Tato část je velmi jednoduchá. Nachází se totiž za panelem ovládaní spínače světel, nastavení jejich sklonu a ovladače podsvícení palubky. Po jejím vytažení dohledáme následující dva konektory (jeden plochý se 16 piny – stejný jako na PP2 a druhý modrý se 4 piny pro rele).

04.JPG   05.JPG

Jen podotýkám, že relé potřebují ti, co mají již instalovaný TCS (protiskluz). Na druhou stranu relé má ve výchozím stavu sepnuté oba okruhy, tak je to jedno.

Do těchto konektorů nacvakneme jak IIM tak i relé a tím je tato kapitola hotová. Zbývá jen zpátky nacvaknout panel s ovladačem světel a tato část je hotova.


   1. Motorový prostor - instalace konzoly, servo modulu, lanka+ bowdenu

Nejprve předesílám, že tato část není složitá, ale pěkně protivná. Pojďme však k věci.

Bude potřeba zvednout auto a demontovat levé přední kolo. Následuje demontáž podběhu. Jelikož jsem to dělal v zimě a ještě částečně nachlazený, tak jsem demontoval jen nutnou část, ale i tak byla nejhorší fáze.

Otevřeme víko kapoty a v prostoru před řidičem u levého tlumiče bychom měli najít tři otvory, do kterých vložíme tři šrouby konzoly. A ze spodní strany (z prostoru podběhu) je zajistíme matkou. Doporučuji samojistíci.

Do takto připevněné konzoly vložíme servo tempomatu, zajistíme šroubem a zapojíme svorkovnici.

12.JPG

 Nyní se přesuneme k prostoru sání a demontujeme rezonátor nad škrtící klapkou. Je na jednom šroubu a 2 matkách. Po nadzvednutí rezonátoru (není třeba jeho úplná demontáž) vidíme rameno ovládající přímo klapku. Na rameno je již vyvedeno jedno lanko přímo od plynového pedálu. Nicméně na tomto raménku je ještě jeden zobáček, do které se zacvakne koncovka druhého lanka. Ale postupně.

Pokud jste sehnali originál lanko a bowden pro motory 1,8 + 2,0 tak máte téměř vyhráno. Pokud ne, tak jako my, tak si z Cykloobchodu odnesete lanko na zadní přehazovačku (co nejdelší – minim. 2 m) a k tomu bowden, cca o 15 cm kratší. Jelikož jsme sehnali jen lanko k motoru 2,5i, které je podstatně kratší, bylo potřeba demontovat obě koncovky původního bowdenu. Podotýkám, že origo lanko s bowdenem stoji cca 800 Kč.

Začneme přicvaknutím stávajícího lanka. Protože jedna z koncovek bowdenu je zároveň krytkou vačky serva, je potřeba ji uvolnit; to provedeme zmačknutím černé pojistky a mírným pootočením doleva cca o 30°. Následovala patřičná dávka opatrnosti a hrubého násilí a obě koncovky bowdenu byly zakrátko uvolněny. Jedna z koncovek je součástí krytu serva, druhá je nastrčena do levého otvoru vedle uchycení stávajícího bowdenu od plynového pedálu.

13.JPG

 Zůstala nám ještě jedna koncovka, a to ta, která je přímo na lanku a je nacvaknutá do ramínka klapky.

Lanko provlečeme bowdenem a oběma koncovkami, za jeden konec přichytneme a zajistíme na vačce v servu a na druhý konec nasadíme černou koncovku, kterou pak nacvakneme do ramínka klapky. Napneme lanko (bowden se nesmí nikam posouvat) a zajistíme dle doporučení DR kovovou svěrkou z elektrikářské „čokoládky“. Pro jistotu jsem dal raději dvě za sebou.

14.JPG

 Tímto je tento úsek činnost dokončen. Zbývá už jen vše navrátit do původního stavu – přišroubovat rezonátor, podběh a kolo. Výsledek by měl vypadat nějak takto.

15.JPG

 

   1. Instalace pedálových spínačů a kabelového svazku

Velmi jednoduchá záležitost. Vše se odehrává pod volantem v oblasti pedálů. Začneme tím, že odpojíme ze šedého konektoru původní svazek kablíku. Tento vypojíme postupně ze spínače brzdových světel, (černý spínač) a od spínače na spojce (červený spínač). A následně jej odstraníme. Červený spínač poté demontujeme mírným otočením doleva o cca 45° a vysunutím k sobě Pří demontáži tohoto spínače je třeba mít sešláplý spojkový pedál. Je tam akorát poměrně dost málo místa na ruce.

Nainstalujeme opačným postupem červený spínač se 4 piny, stejně nainstalujeme i zelený spínač (snímá pro tempomat polohu brzdového pedálu). Ke všem pak nacvakneme novou kabeláž a dokončíme propojením v šedém konektoru. Tím je instalace hotova.

16.jpg

 

 Instalace kontrolky do palubní desky

Demontujeme palubní desku (viz návod na TW). Ověříme si zda máme v palubce instalován symbol tempomatu – zelené okýnko vedle kontrolky dálkových světel. (Pokud nemáme, tak nejlépe sehnat jinou, která tento symbol v sobě má.)

17.JPG

 

Ujistíme se, že žárovička v kontrolce není vadná a usadíme objímku do otvoru v palubce. Pokud bude funkce tempomatu aktivní, bude vám svítit zelená kontrolka. Následuje zpětná montáž palubky a tento úsek je hotov.  1. Varianta – Kabeláž téměř žádná (Pavel)


V této variantě se připravte trochu na pochopení celého systému, co a jak funguje, protože budete zapojovat vlastním úsilím a není vhodné se hrabat v něčem když nevím co a jak.


Začneme protažením kabelů z prostoru motoru do prostoru řidiče. Ideální je mít k dispozici silnější drát (průřez asi 4mm) nůž a trochu odvahy :-) (tato část je již popsána na techwebu, ale radši opakuji) první co je potřeba, tak naříznout gumovou ucpávku u hlavního svazku. Je to ten větší kruh před řidičem.

pa_01_.jpg

 Prostrčit drát z prostoru motoru a vytáhnout ho za pojistkovou skřínkou pod volantem. K tomuto úkolu je lepší vzít pomocníka který bude tlačit. Dále je potřeba napočítat potřebný počet kabelů.


Jsou to:

1 pro přivedení napájení spínané klíčkem (já vzal od rádia)

2 pro ovládání z volantu

2 pro spínače pedálů.

1 do IIM pro signalizaci aktivity tempomatu do palubní desky.

1 pro rychlost (není potřeba, pokud ji vezmete z hlavního svazku signálů – 4hranný konektor s asi 40 dráty) Bral jsem ji totiž z konektoru u rádia.


Tedy celkem 7 (6) drátů. Pokud máte různé barvy použijte ty, já neměl, takže jsem použil dvoulinku, což není problém, když si potom pomocí prozváněčky (merení zkratu) zjistíte který kabel je který.


Já protahoval 8 párů (16 drátů) protože ještě zapojuji PP2 a nechávám si nějakou rezervu.


Protažení již probíhá jednoduše – konec kabelů izolepou připevnit k protaženému drátu v prostoru motoru a z pod volantu opatrně tahat.

pa_02_.jpg

 

A takto již vypadají označené dráty po protažení.


4.2.1 Zapojení napájení pro tempomat

Pro napájení je v originálním zapojení použito spínané napětí od klíčku, proto tuto variantu využijeme také – je nejrozumnější, protože tempomat nevybíjí baterku, pokud není sepnut klíček.


Toto spínané napětí najdeme nejjednodušeji u rádia – najdeme zde jak GND, tak spínaných +12. Barvy si musíte nalézt sami, zapojení konektoru u rádia najdete na těchto stránkách, kde si vyberete svůj model http://www.mirez.co.uk/Radio.htm


pro moje MK2 z 3.1998 jsem použil následující popis konektoru:

pa_03.jpg

 

Z obrázku vyplývá, že se potřebujeme napojit na 12V Ign FED – pro +12V a kterekoli GND pro zem (případně si zem můžeme vzít z prostoru motoru). Tyto dva dráty zapojíme na cívku relátka. Na silovou část relátka připojíme na jeden kontakt +12V z baterky a na druhý kontakt pojistku, přes kterou se připojíme na konektor tempomatu pin 7. GND připojíme na pin 10 konektoru tempomatu. Pokud je popis nejasný, tak přikládám schéma zapojení napájení.

pa.jpg

4.2.2 Signál VSS

Signál rychlosti můžeme sehnat ze dvou míst. Prvním je hranatý konektor v motorovém prostoru. Popis konektoru najdete v sekci o PP2. Jednodušší varianta je najít signál VSS u rádia. Popis konektoru naleznete opět na http://www.mirez.co.uk/Radio.htm, nebo obr. níže.

pa_04.jpg

 

Jedná se o signál na pinu 6 - VSS. Tento signál připojíme na pin 3 tempomatu.

4.2.3 Zapojení konektoru tempomatu:

pa_05.jpg   pa_06.jpg

Na obrázcích výše vidíte konektor tempomatu. Popis jednotlivých pinů od vrchu:

pin 1 – připojte k IIM (dále podle schématu zapojte k palubní desce

pin 2 – nezapojen

pin 3 – VSS (nejjednodušší připojit od rádia – viz výše)

pin 4 – Spinač pedálů – spojka

pin 5 – volant – tlačítka tempomatu

pin 6 – volant - tlačítka tempomatu

pin 7 – +12V napájení

pin 8 – nezapojen

pin 9 – spínač pedálú – brzda

pin 10 – GND


4.2.4 Zapojení volantu

Pokud již máte volant nainstalován, tak přiveďte dráty od pinu 5 a 6 ke kolečku pod volantem. Měly by z něho vést 3 dráty (trojúhelníkový konektor, viz obr. níže). Doporučuji si před instalací volantu proměřit, zda máte zapojené všechny drátky v trojúhelníkovém konektoru (až do volantu).


V trojúhelníkovém konektoru najděte pin 1 a připojte ho k pinu 6 (číslování naleznete v červeném plastu). Pin 3 v trojúhelníkovém konektoru připojte na pin 6 tempomatu.


V této fázi není možné nic zkazit, jen si dejte pozor na správný pinout konektoru.

Ohledně kolečka pod volantem, jak již psal Přemek, tak v obou autech již kolečko mělo zapojené všechny drátky potřebné k instalaci tempomatu.

pa_07.jpg

 

4.2.5 Zapojení pedálových spínačů

Pro správnou funkci tempomatu budete potřebovat zelený spínač na brzdu a vyměnit červený spínač na spojce (musí mít 4 piny).


Kabeláž byste měli dostat ke spínačům – bez nich nemá smysl tyto spínače brát.


Bohužel v této kapitole nemohu poskytnout žádné fotky, protože jsem měl spínače a kabely z MK1. Nakonec jsem byl schopný je použít, ale nejsem na toto řešení pyšný, takže doporučuji sehnat kabeláž z MK2. Kabely v MK1 mají jiné postavení pinů na zeleném a červeném spínači (jsou pootočené o 90 stupňů – některé) oproti MK2 a dále se liší konektorem, který vede do hlavního svazku. MK1 má oválný 6ti pinový konektor, MK2 má hranatý šedivý konektor.

Zapojení kabelů a pozice pinů jsou ale na obou konektorech shodné a dokonce jsou i barvy shodné.

Zde s dovolením skončím s popisem, co se dá s těmito informacemi dokázat. Kdo ví, ten si dokáže upravit MK1 → MK2 a obráceně, kdo neví, jak se s tím poprat, tak nechť si pořídí radši svazek z modelu, který potřebuje.


Další postup je následovný. Natáhneme 2 dráty od konektoru tempomatu (pin 4 a pin 9). Odpojíme původní spínače. Porovnáme šedivé konektory. Ve starém bychom měli mít osazeny pouze 4 piny, v novém 6 pinů. Proměříme si nyní, který pin vede kam. Použijeme „šlusmetr“ (multimetr s měřením odporu, nejlépe s pískáním) a změříme si, který kabel vede k červenému spínači. (to samé by mělo jít určit i opticky – kam nám vede který kabel, ale to by bylo potřeba rozplést izolaci).

Takto zjištěný pin spojíme s pinem 4 na tempomatu. Druhý pin spojíme s pinem 9.


Dále nainstalujeme spínače stejně jako při instalaci s předpřipravenou kabeláží.


4.2.6 IIM a zapojení indikace v palubní desce

Tato funkce není pro funkci tempomatu potřebná a tento krok lze vynechat (IIM se velice špatně shání :) )


Zde v podstatě postupujte podle níže uvedeného schématu.

 1. Připojte napájení IIM (pin 15 GND, pin 11 + 12V)

 2. Na pin 12 IIM připojte pin 1 tempomatu

 3. Pin 13 připojte do konektoru v přístrojové desce – pin 6 – počítáno na fotce zprava (viz. foto níže).

  1. To je vše přátelé – doplňte objímku s žárovkou a kontrolka by měla svítit při aktivním tempomatu.

  pa_08.jpg   pa_09.jpg

 A jak to vypadá na konci snažení – přikládám pár fotek :

pa_10_.jpg   pa_11_.jpg

 

4.2.7 Poznámka k spojování kabelů a drátů

Veškeré spoje doporučuji řádně zapájet a zaizolovat – smrskávací bužírka je k tomuto k nezaplacení.

Pro napojování se na další kabely prodávají v každé mototechně lisovací spojky na kabely. Jeden kabel je vždy průchozí a druhý je odvod. Tyto spojky se s výhodou dají použít u rádia pro odvod napájení a signálu VSS, dále u pedálových spínačů a samozřejmě pod volantem.5. V praxi

Pokud jste posupovali dle návodu, zbývá už jediné, a to testovací jízda. A jak systém pracuje?


a) Zapnutí/ vypnutí

Dokud rychlost vozidla nepřekročí cca 40 km/h, systém nepracuje.

Zmáčknutím horního tlačítka na levé straně volantu (bílé kolečko) je systém aktivován a je připraven uložit rychlost.

Zmáčknutím dolního tlačítka na levé straně volantu (červené kolečko) je systém vypnut a rychlost uložená v paměti se vymaže.


b) Za provozu

Stiskněte „+“ nebo „-„. Na palubce se rozsvítí kontrolka a vozidlo bude udržovat aktuální rychlost.

Změnu uložené rychlosti vozidla provedete stisknutím „+“ pro zrychlení nebo stisknutím „-„ pro zpomalení. Rychlost vozidla se bude měnit bez nutnosti stlačení pedálu plynu. Rychlost, při které se uvolní spínač, se stane novou nastavenou rychlostí.

Krátkým stisknutím „+“ nebo „-„ pro mírné zrychlení nebo zpomalení vozidla (jeden krátký stisk = asi 1,6 km/ hod).

Pro zrušení stiskněte pedál brzdy nebo spojky nebo stiskněte tlačítko „=“. Kontrolka na palubce zhasne. Pro obnovení jízdy naposledy uloženou rychlostí stiskněte tlačítko „=“.

Poznámka pro ty co mají instalovaný TCS: pokud během používání tempomatu (sviti zelená kontrolka) dojde k zásahu TCS systému (problikne kontrolka TCS), dojde k vypnuti tempomatu. Pro jeho zpětnou aktivaci stačí zmáčknout „+“ nebo „ – „ nebo „=“.


Je třeba podotknout, že reakce systému je cca s 0,5 vteřiny. Je třeba si na to zvyknout a naučit se s tím pracovat a žít. Ze zkušenosti při jízdě je lepší měnit rychlost poklepáním tlačítka než jeho dlouhodobějším držením. Auto reaguje pružněji a subjektivně i rychleji.Jako předloha sloužil návod z http://www.scribd.com/doc/4194798/AddingCruiseControlMk1

edit
cmc.fordclubs.org
 Created by BasicX, Zbynek | Nahoru | Home | E-mail
 
 Copyright © 2003 - 2009 CMC + CFC, všechna práva vyhrazena