Srvonávací test Monde MK III x Superb
print
Srvonávací test Monde MK III x Superb
Robbert (2009-04-18)

Dostal jsem do situace, kdy mohu sám na vlastní kůži porovnat porovnatelná vozidla. Konkrétně se jedná o Ford Mondeo 2,0 TDDi (85 kw) hatchback  a k němu Škodu Superb 1,9 TDi (96 kw). Ze svých zkušensotí jsem sestavil následující srovnání.

 

Pro začátek pár základních srovnávacích údajů:

 

 

Mondeo

Superb

 

Délka

mm

4 731

4 803

 

Šířka

mm

1 812

1 765

Rozměry

Výška

mm

1 429

1 469

 

Rozvor

mm

2 754

2 803

 

Objem kufru

l

500

462

Hmotnosti

pohotovostní

kg

1 496

1 465

 

maximální

kg

2 025

2 050

 

Výkon

kw

85 / 3 950

96 / 4000

Motor

Točivý moment

Nm

280 / 1 950

285 / 1900

 

Zrychlení

s

10,8

10,4

 

Max rychlost

km/h

197

205

 

Město

l

7,9

7,7

Spotřeba

Mimo město

l

4,5

4,6

 

Kombinace

l

5,7

5,5

 

 

Design

S oběmi auty už jsem něco najezdil, takže si dovolím vyslovit své subjektivní názory. Obě auta už na silnicích nějaký ten pátek jezdí takže porovnávat rozsáhle design je myslím si zbytečné. Každý má svůj názor. Mě osobně se více líbí Mondeo, ale tohle je silně subjektivní. Musím se ale přiznat, že testovaný Superb mě přijde designově hezčí než současná generace, ale jak se říká 100 lidí 100 chutí.

Budeme-li jednotlivé disciplíny bodovat, zde vítězí Mondeo. Takže 1:0 pro Forda.

 

Dílenské zpracování

Zde se u obou aut ukazuje, že se jedná o kvalitní automobily, kde se předpokládá, že vozidla budou sloužit dlouho a proto jsou zpracována kvalitně a ani zub času u nich nezapracoval nijak výrazně. Takže zde určit vítěze považuji za nemožné - takže remíza.

 

Interiér 

Obě auta jsou vevnitř dostatečně pohodlná, nikde nic netlačí, člověk se nemusí uskromnit nikde, ale v interiéru je mnohem více místa v Superb i přesto, že papírově je užší. Šířka mě nikterak neomezuje, ale já sám měřím přes metr devadesát a sedadlo si vždy posunuji  dozadu. U Superb jsem udělal totéž a zjistil jsem, že je to nepohodlné a musel jsem se posunout kousek dopředu. Navíc syn sedící vzadu mě v Mondeu občas kopne do zad, v Superb to absolutně nehrozí. Vzadu je prostoru více než dost. Takže zde skóruje Škodovka a vyrovnává skóre. 1:1

 

 

Ergonomie

Ovládání obou vozidel je intuitivní a nemám s ním nejmenší problém. Snad jen ovládání klimatizace (obě auta mají automatickou klimatizaci) mě přijde jednodušší a lepší u Mondea. Ovládání je umístěno výše, takže při řízení stačí jen letmý pohled stranou, kdežto Superb má ovládání umístěno dole před řadící pákou.

Zvláštní kapitolou je funkce odmlžování předního skla, kdy u Mondea  po zmáčknutí tlačítka vše na sklo ventilátor na maximu u Superb lze sílu ventilátoru nastavit dle potřeby. Mě osobně se tato funkce nelíbí, zvláště v zimě je to docela nepraktické. Superb zde doplácí také na koncepci vozu. Sedan mívá velké zavazadelníky, ale jejich praktičnost pokulhává. Využívám sice v kufru protiskluzové podložky, ale občas věci ujedou až dozadu a potom je v autě lovit není nic moc. V této kapitole tedy vítězí Mondeo a opět se ujímá vedení 2:1

 

Výbava

Mondeo je ve výbavě Trend navíc má vyhřívání předního okna a malý kožený paket, který zahrnuje kožený volant a koženou rukojeť ruční brzdy. Superb nastoupil v základní výbavě Classic a s paketem Celebration, který zahrnuje automatickou klimatizaci a litá kola.

Obě výbavy jsou dle mého názoru dostačující a není zde potřeba je jakkoli významně doplňovat snad jen tempovat chybí. A jako vždy i zde rozhodují detaily, Superb získává plusové body skládacím klíčkem. Na druhou stranu docela mi chybí takové vychytávky, jako otevření a zavření všech oken dálkovým ovládáním. Stejně tak jako je k nezaplacení vyhřívání předního skla.

Mondeo tedy u mě opět vítězí a zvyšuje náskok na 3:1

 

Motor

Zde dochází ke srovnání nesrovnatelného. Motor Superba je o 11 kw silnější a je to samozřejmě znát. Mondeo nemá špatný motor, ale jde už o starší agregát, který se dnes nevyrábí, nicméně pořád jsou na trhu ojeté vozy s tímto motorem. Takže motoricky vítězí Superb a snižuje průběžné skóre na 3:2

 

Jízdní komfort

Tady jsem se rozhodl v rámci regulérnosti rozdělit jízdní vlastnosti a jízdní komfort. Jízdní komfort jednoznačně vyznívá pro Superb. Je mnohem tišší, jeho jízda je plavnější a překonávání jak nerovností, tak případných děr je klidnější a posádka ve většině případů o tom ani neví. Superb je tedy auto na překonávání velkých vzdáleností přiměřenou rychlostí. Mondeo je naladěno mnohem tvrději, ne že by případné nerovnosti nezvládalo, ale rozhodně se nevyrovná plavnosti Superba Zde tedy přiděluji bod Superb, který vyrovnává na 3:3.

 

Jízdní vlastnosti

Tak tady mě Superb zklamal nejvíce. Jak již jsem zmínil, není to auto na závodění, to bych od vozů podobné velikosti ani nečekal, ale právě ve srovnání zde na Mondeo ztrácí nejvíce. Brzdy Superba jsou vlažnější a musí se na ně působit větší silou, auto se výrazně naklání a při prudkých zatáčkách hůře drží stopu.Tam, kde jsem byl zvyklý z Mondea jet rychlostí kolem 80, musím nyní ubrat tak na pětašedesát. Uvedené potvrdila i manželka. Při prudkém odbočovacím manévru, který Mondeo hravě zvládlo, jsem se Superbem jel raději rovně a a sjel z dálnice až dalším exitem, naštěstí byl kousek. Manželka potvrdila, že i ona jezdí opatrněji a pomaleji. Prý s Mondem si může dovolit více.. Takže Mondeo se znovu ujímá vedení 4:3.

 

Spotřeba

A na závěr jsem si nechal porovnání spotřeby obou vozidel. Podle tabulkových hodnot má mít Superb nižší spotřebu. Uvedené se mi  potvrdilo i v praxi i když, jak už to tak bývá, na výrobci udávanou spotřebu jsem se nedostal. Dlouhodobá spotřeba u Superb se pohybuje na hranici sedmi litrů, Mondeo potřebuje o zhruba o půl litru na sto kilometrů více. Takže zde Získává poslední bod v tomto srovnání Superb a vyrovnává na konečných 4:4.

 

Závěr

Obě vozidla jsou si v mnohém podobná a potencionální kupec neudělá chybu zakoupením, kteréhokoli z nich, záleží na osobním vkusu a také na účelu, ke kterému bude vozidlo používáno. Pokud někdo chce auto, které ho převeze z místa na místo, nechť sáhne po Superbu, pokud chce jezdit svižněji spíše mimo hlavní dálnice je Mondeo jasnou výhrou.

 

Srovnani1.JPG      Srovnani2.JPG      SrovnaniM pal.jpg  

 

SrovnaniSpal.JPG 

 

 

V následující tabulce jsou pro srovnání ceny nových aut střední třídy

http://mondeo.fordclubs.org/vyroba/Auta_Stredni.pdf

edit
cmc.fordclubs.org
 Created by BasicX, Zbynek | Nahoru | Home | E-mail
 
 Copyright © 2003 - 2009 CMC + CFC, všechna práva vyhrazena