Postup výměny napínací a vodící kladky řemenu příslušenství
print
Postup výměny napínací a vodící kladky řemenu příslušenství
Jiří Římánek CMC 788 (2009-04-06)

Postup výměny napínací a vodící kladky řemenu příslušenství

Ford Mondeo V6

 

Uvedený postup výměny kladek je stejný pro motory V6 o objemu 2544 ccm a 2495 ccm (včetně modelu ST200) ve vozech Ford Mondeo Mk II ( stejný motor má i MkI a MkIII ).

 

Potřebné jsou tyto náhradní díly :  vodící kladka - díl č. 3505246 / za 791 kč,  napínací kladka - díl č. 3553187 / za cca 1918 + DPH = za vše 3224 kč.

 

Potřebné nářadí – torxní klíč č.40 ( pro povolení šroubu napínací kladky) a očkový klíč – nejlépe plochý velikost 15 mm ( pro povolení šroubu vodící kladky) a pak ještě „šikovné ruce“ ( je tam málo místa).

 

1)      Nejprve uvolněte drážkovaný řemen z řemenic. Já jsem ho sejmul na řemenici čerpadla servořízení. ( Je v nejvyšší poloze motoru u silentbloku ). Řemen odsuňte stranou ať máte místo na další práci.

2)      Torxním klíčem velikost 40 povolte šroub napínací kladky. Použil jsem nakonec klíč ve tvaru „fajfky“, protože nic jiného mi tam nevlezlo... Šroub bude klást po celou dobu povolování trochu odpor, protože byl ve výrobě namáznut nejspíše „lepidlem“ na závit ( U nás k dostání například od výrobců – Loctite, Aldurit, Varybond atd.). Vyjměte po povolení šroub i s plastovým uložením a potom samotný napínák.

3)      Odstraněním napínáku z motorového prostoru se vám uvolnilo místo na ruku, ruce které budete potřebovat na povolení vodící kladky. Vezměte si nejlépe plochý očkový klíč č. 15 a uvolněte šroub kladky. I zde platí, že  byl ve výrobě namáznut „lepidlem“ na závit. Takže v prstech jej nepovolíte. Po uvolnění šroubu jej vezměte i s uvolněnou vodící kladkou a vyjměte z motorového prostoru. Pod šroubem je ještě plechová miska, která přitlačuje ložisko na držák (je mezi šroubem a ložiskem).

4)      Nyní můžete namontovat nové díly do motorového prostoru. Montáž je opakem demontáže. Pozor jen dejte na to, jak budete dávat drážkovaný řemen. Vede (ve směru hodinových ručiček)  od čerpadla servořízení ke kompresoru klimatizace, dále řemenici klikovky motoru, napínací kladku (hladkou stranou), alternátor, vodící kladku zpět k řemenici čerpadla servořízení. Před  montáží drážkovaného řemene zkontrolujte stav původního řemene, pokud bude popraskaný po drážkách, tak jej vyměňte za nový. ( U mě je popraskaný po 40 000 km). Pro nasazení drážkovaného řemene budete asi potřebovat někoho na pomoc, aby Vám podržel napínací kladku v takové poloze, která vám umožní nasazení řemene na všechny řemenice. (Navlíkal jsem jej nakonec zase přes řemenici čerpadle servořízení).

      Upozornění : Dotáhněte šrouby napínací a vodící kladky s citem. Nezapomeňte, že drží ve slitině hliníku a jejich přetažení by mohlo znamenat poškození, či zničení závitu.  Šrouby před montáží namázněte troškou anaerobního "lepidla" k zajištění závitu. V manuálu je na tyto šrouby obvykle dotahovací moment okolo 20 Nm.

 

vodící rolka                         vodící rolka bok                   napínací kladka

01.JPG     02_vodici_rolka_bok.JPG      03.JPG

 

 

napínací kladka zezadu    vodící šroub napínací kladky   prostor kladek před začátkem prací

04.JPG  05.JPG        06 .JPG

 

 

sejmutý drážkovaný řemen   uvolněná napínací kladka     povolíme vodící kladku

07.JPG      08.JPG     09.JPG

 

 

kladky jsou pryč                  staré a nové díly společně.   Hotovo

10.JPG      11.JPG     12.JPG

 

 

schéma vedení řemene příslušenství

13.jpg

 

 

 

 

       Jiří Římánek CMC 788

edit
cmc.fordclubs.org
 Created by BasicX, Zbynek | Nahoru | Home | E-mail
 
 Copyright © 2003 - 2009 CMC + CFC, všechna práva vyhrazena