Oprava elektronického ovládania turba motorov TDCI MK III
print
Oprava elektronického ovládania turba motorov TDCI MK III
Phalanx (2009-04-06)

Oprava elektronického ovládania turba motorov TDCI


Ak Vám začne blikať kontrola žhavenia a na diagnostike vyskočí chyba P132 (A,B,C) je jasné že problém je v module ovládania turba, ktorý ovláda cez páčku natáčanie lopatiek v samotnom turbe.
obr1.jpg

Prvá vec ktorú treba skontrolovať je to, či je samotné turbo v poriadku a či sa dá páčkou voľne pohybovať. Na to stačí bez rozoberania  uvoľniť páčku a skúsiť s ňou zahýbať.Ak sa pohybuje voľne, problém je v samotnej elektronike a je nutné túto odmontovať a opraviť. Napriek tomu že v servisnom manuáli je napísané, že modul sa smie odmontovať od turba len spolu s držiakom kvôli presnosti, považujem toto za zbytočné, keďže sú tam použité presné skrutky a krajné polohy sa nastavujú vždy pri štarte, takže presná poloha nie je nutná. Stačí teda odskrutkovať 3 (u mňa boli použité len 2 ... netuším z akého dôvodu) dobre prístupné skrutky, odpojiť konektor a páčku a modul je von.
obr2.jpg

Otvoriť modul je jednoduché, stačí len odstrániť spony ktoré sú po okraji. Z diskusií som sa dozvedel o niekoľkých problémoch ktoré môžu nastať. Niektorým sa zničil motorček ktorý sa v module nachádza (uhlíky predrali komutátor) a bolo nutné tento celý motorček nahradiť iným (neviem kde by sa dal podobný zohnať, ale viem že oprava bola úspešná). Taktiež bol prípad kedy sa pokazili niektoré súčiastky na plošnom spoji ktorý sa tam nachádza. Pokiaľ sa nepokazil hlavný čip, tak sa na plošnom spoji nachádza len niekoľko kondenzátorov, diód, odporov  a jeden pravdepodobne tranzistor. Tieto je možné teoreticky nahradiť, ale nemám s tým skúsenosti keďže k niečomu takému v mojom prípade nedošlo. Najčastejší problém sa bude pravdepodobne týkať tenkých prepojok ktoré sú bodovo privarené na plošný spoj a kontakty v škatuľke tohto modulu. Tieto sú podľa mňa poddimenzované a časom došlo k ich prepáleniu. V mojom prípade sa prepálili 2 prepojky ktoré napájajú samotný motorček.
obr3.jpg   obr4.jpg 

Tieto prepojky je teda nutné strhnúť, zoškrabať z týchto prepojok vrstvu nejakého ochranného kovu a pripájkovať novú prepojku (tú vrstvu je nutné zoškrabať, keďže na ňu nie je možné pájkovať).
obr5.jpg    obr6.jpg

V prípade že máte chuť, môžete rozobrať modul, vyčistiť ho, prípadne skontrolovať , vyčistiť a namazať motorček.
obr7.jpg

Pri tomto úkone je jedna záludnosť, a to skrytá skrutka ktorá je z boku modulu a je ňou priskrutkovaný motorček. Táto je zakrytá nalisovanou krytkou, ktorú je potreba opatrne odvŕtať aby bolo možné túto skrutku odskrutkovať.
obr8.jpg

 

To je všetko.

Phalanx

edit
cmc.fordclubs.org
 Created by BasicX, Zbynek | Nahoru | Home | E-mail
 
 Copyright © 2003 - 2009 CMC + CFC, všechna práva vyhrazena