Doplnění k PP2 – zprovoznění funkce „dojezd“
print
Doplnění k PP2 – zprovoznění funkce „dojezd“
Premysl Hruby CMC410 (2008-03-22)

Doplnění k PP2 – zprovoznění funkce „dojezd“

 

Zpracoval: Prema CMC 410; 17/3/2008

 

Nejprve pár poznámek na začátek:

- tento postup platí pouze pro typy odporových snímačů, které mají při plné nádrži mezi pinem 4 a 5 odpor 147,7(+3; -2) ohmů a při prázdné nádrži mají odpor 18,1(+3; -2) ohmů. V mém případě to bylo 151 a 19,8 ohmů. Podle dostupné dokumentace se montovaly v období 08/97 – 12/98 – takže se to týká pouze MKII. Já mam MKII z 03/98 a skutečně to sedělo.

- PP2 s verzí firmware4.0 (u starších ani novějších verzí to nemam ověřené, ale vydedukoval jsem, že tato verze FW potřebuje klesající odpor v nádrži). Někde jsem četl, že je i verze 5.0, ale jak to funguje tam, to opravdu nevim, nikde jsem o tom nic nenašel.

- podotýkám, že zdrojová literatura je pro mě fordí servisní dokumentace, kde je tento postup popsán.

- postup je zpracován pro dvě varianty:

·          Varianta A – máte již v kabeláži u PP2 zapojeny piny 7 a 15 (jak to mám já)

·          Varianta B – tyto piny zapojeny nemáte

 

Varianta A

1)  Pokud po vyjmutí PP2 a rozdělání konektoru vidíte zadrátované konektory 7 a 15 viz obr. 1 a obr. 2, máte na 90% vyhráno. Odpadá vám operace demontáž palubovky a protahování kablíků od PP2 do palubovky.

Na mých fotkách níže ji sice vidíte demontovanou, ale dělal jsem to z toho důvodu,  abych se ujistil, že mé zapojení je skutečně podle varianty A

 

Obr.1 zapojení pinu 15                Obr.2 zapojení pinu 7

_1.JPG       _2.JPG

 

2) Nyní je čas zapátrat pod palubovkou v místech, kde máte pojistkovou skříň. Nad ní se totiž nachází konektor označený jako C143 (je to ten úplně vlevo nahoře) – viz obr. 3a a 3b - žlutá šipka

_3.JPG      _4.JPG

 

3) Vyjměte tento konektor zmáčknutím obou zobáčků, jde to normálně palcem, akorát se nesmíte bát) – viz obr. 4

_5.JPG

 

4) Ve spodní řadě najděte piny 7 a 8  (v mém případě drát bílý a červenobílý) a ty mezi sebou propojte – viz obr. 5 (na fotce druhý a třetí zleva). Ve vzdálenosti cca 30 mm odstranit izolaci a zapájet. Poté zaizolovat spoj izolačkou.

image015_1.jpg

 

Sice se to má zapájet, ale já to dělal na parkovišti před panelákem, tak jsem jenom nařízl izolaci a drátky společně propletl, utáhl a zavázal izolačkou (naprosto stejný postup už dlouhé roky používám taky - pozn. DR). 5) Pak už by na vás měl svítit tento display – obr. 6 a 7. Schválně jsem dal do záběru i stav ručičky palivoměru.

image017_1.jpg      image019_1.jpg

Zapojení navíc funguje tak, že si PP2 po zapnutí zapalování pamatuje poslední zobrazenou hodnotu na levé straně PP2.

 

Pozn.:

a)       pokud jste laborovali se zapojováním pinu 2 v konektoru u nádrže, tak vězte, že tento typ snímače si vystačí pouze s piny 4 a 5 do PP2 pak vyvedený vodič na pinu 8 zůstává nezapojený.

b)       PP2 může potřebovat "vyjet" celou jednu nádrž, než se hodnoty ustálí a ukazují správně. tak se nelekejte, když to nebude okamžitě po montáži zobrazovat přesná čísla.

 

 

 

 

Varianta B

Pro variantu B budete potřebovat cca 1 dvoulinku kde každý pramen je jiná barva, průřez vodiče 0,35 mm2 a trochu více zapojovacího umu. Tuto variantu nemám vyzkoušenou, takže přikládám jen překlad návodu ze servisní dokumentace.

 

1)  Demontujte palubní desku – kryt i samotnou přístrojovou desku.

2)  Po demontáži se uvidíte dva konektory – obr. 1 a 2. Ten vpravo je 10 pinový a vlevo 16 pinový

image021_1.jpg     image023_1.jpg

 

3) Na pin 7 na konektoru PP2 zapojte vodič a protáhněte jej dovnitř ke konktoru s 10 piny na pozici 7 – obr. 3. V poloze konektoru dle obrázku je pin1 nahoře a pin 10 dole (u mě z něj čouhá červenobílý kablík). Z pozice 7 zřejmě již povede vodič, takže tento nový na něj napájejte (ve vzdálenosti cca 30 mm odstranit izolaci a zapájet. Poté zaizolovat spoj izolačkou). Mezi takto propojenými konektory má být odpor menší než 0,2 ohmů (je to nutné pro správnopu funkci). Pokud je větší, někde je problém a je třeba projít znovu zapojení a pájený spoj .

image025_1.jpg

 

4) Na pin 15 konektoru PP2 zapojte vodič a protáhněte jej dovnitř ke konektoru se 16 piny na pozici 9 – viz obr. 4. V poloze konektoru dle obrázku je pin 1 nahoře – u mě neobsazený - a pin 16 dole (u mě z pinu 9 čouhá fialový kablík). Z pozice 9 zřejmě již povede vodič, takže tento nový na něj napájejte (ve vzdálenosti cca 30 mm odstranit izolaci a zapájet. Poté zaizolovat spoj izolačkou).

Mezi takto propojenými konektory má být odpor menší než 0,2 ohmů (je to nutné pro správnopu funkci).  Pokud je větší, někde je problém a je třeba projít znovu zapojení a pájený spoj.

image027_1.jpg

 

5) Nyní už zbývá jenom osadit zpátky palubovku, konektor a připojit PP2.  Tzn. Viz varianta A bod č. 5 včetně dodatečných poznámek

 

Pozn.: dejte pozor na barevné odlišení obou připojených vodičů ať zabráníte poškození zařízení (palubka, PP2, …)

 

 

 

Související články k montáži PPC najdete na MTW v sekci "Technika"

 

PS: Omlouvám se za kvalitu fotek (byla mi zima a venku pršelo, tak nebylo moc času si s tím hrát), ale snad je tam  to podstatné zřetelné.

 

edit
cmc.fordclubs.org
 Created by BasicX, Zbynek | Nahoru | Home | E-mail
 
 Copyright © 2003 - 2009 CMC + CFC, všechna práva vyhrazena