Údržba klimatizace a pár tipů navíc
print
Údržba klimatizace a pár tipů navíc
Josef - CMC696 (2007-08-17)

Josef (CMC696) nám poslal článek, ve kterém shrnuje své mnohaleté zkušenosti s údržbou a  servisem automobilováých klimatizací, samozřejmě že i těch ve Fordech. Níže popisivané montážníá postupy platí pro mondeo MK I a MK II, ale jak zjistíte, lze je snadno přizpůsobit i pro ostatní modely (nejen) Ford. připomínky a dotazy k tomuto článku piště do diskuze zde http://forum.fordclubs.org/viewforum.php?f=15

DR (CMC 053)

 

Zápach z klimatizace, neřku-li přímo smrad.

     Každý ví, jak zápach v klimatizaci vzniká. Přesto, že do cesty vzduchu pro větrání je postaven pylový filtr, tak proto, že žádný filtr nefiltruje absolutně, dostanou se do větrací soustavy bakterie a i nějaké živné látky pro ně. A protože v prostoru tepelných výměníků (chlazení, topení) jsou dost dobré podmínky pro jejich množení - zimu přežijí a až se motor zastaví, tak se celý prostor prohřeje od výměníku topení, tak se množí a produktem jejich života jsou také plyny (u lidí také, že?), které vnímáme jako smrad.
    Co tedy s tím?  Když jsem dělal pro Forda, (to už jsem měl Mondeo), tak jsem získal za režijní cenu spray na desinfekci, ale moc jsem s tím spokojený nebyl, možná bych jich potřeboval nejméně pět kusů. Proto jsem zkusil tento způsob:  Koupil jsem si v lékárně desinfekční prostředek Ajatin roztok. Ten "roztok" je potřeba uvést, neboť je ještě Ajatin tinktura, který se prodává jen v malém balení a znáte ho, když Vám berou např. krev. Auto by pak smrdělo rok nemocnicí.  Ajatin roztok se dá koupit, někdy Vám jej lékárna musí objednat ,jeden litr za cca 150 kč. Máte to na 10 let.   Ajatin roztok je nejedovatý (používá se v potavinářství jako poslední 0,5 % výplach pro zmrzliňáky, pak se leje hned zmrzlina), nekorozivní desinfektum, vonící hořce po mandlích. 

   Pro vydesinfikování  klimatizace jsem použil 2,5 - 5% roztok s vodou, který jsem si připravil do rozprašovací láhve, která se používá na mlžení rostlin. Při studeném motoru (!) se odejme pravá mřížka pod sklem, stačí jen ta, není potřeba odnímat obě, jak uvádí R. Etzold (v Jak na to), vymontuje se pylový filtr, přepne se na vnější vzduch, tím se otevře klapka za pylovým filtrem, pokud není po delším stání dostatek podtlaku na přestavení klapek, tak se na pár veřin nastartuje motor, ale tak, aby se neohřál. Nyní se zapne ventilátor větrání na nevyšší stupeň a do otvoru nasávání vduchu je stříká aerosol z rostřikovací nádobky, proudící vzduch roznese mikrokapičky po celém větracím systému. můžete nastříkat klidně litr roztoku, do motoru ventilátoru se to nedostane, odstředivá síla na obvodu oběžného kola rozpráší spolehlivě všechen roztok, "odmršťuje" jej do větrání, přebytečný roztok vyteče vývodem pro zkondenzovanou vodu na výparníku (vysvětl.: to co chladí) klimatizačního zařízení. Je dobré desinfekci nechat nějakou dobu působit, tzn. neprovádět před jízdou, protože na topení to hned vyschne, na chlazení se to smyje nakondenzovanou vodou. U mne po dvou aplikacích (v úporných případech) po sobě s odstupem 10 dnů mám dlouhodobě pokoj, ani nevím, zda jsem to vloni aplikoval. Snad nemusím uvádět, že po proceduře se zase všechno smontuje (pylový filtr a mřížka) zpět. Ještě k tomu motoru ventilátoru - kdyby se i trochu namočil, tak 14,6V elektrického napětí Vám izolaci motoru neprorazí. Nemusíte mít obavy ze zkratu v el. motoru.

 

Spotřeba při jízdě s klimatizací v činnosti - neplaťte, za co nemusíte !

   Při jízdě s klimatizací většina řidičů má nastaven vnější přívod vzuchu, tzn. že neustále zchlazuje vzuch, který v létě dosahuje nad vozovkou 35 st.C.  K takovému výkonu chladicího zařízení se spotřebuje i značná část energie od motoru a to se projeví dost vyšší spotřebou. Komu to nevadí (nikomu nic nevnucuji), má možnost přepnout na vnitřní okruh vzduchu, ochlazuje se již chladnější vzduch, tento vzduch se na výparníku odvlhčuje - tím se uvede do činnosti naš ochlazovací systém našeho těla (tzn. že pot se vypařuje, ochlazuje tělo, osoba se znatelně nepotí a není nebezpečí nemocí ze studeného vzduchu -revma) a spotřeba se zvýší jen nepatrně, v autě je příjemné prostředí. Možná budou reakce - já na to mám - je to jen rada.

 

Teď ještě to, co Vám nikde neřeknou.

    Chlazení v autě je klasické tepelné čerpadlo, kde využíváme jeho studenou stranu - tedy užitečné je pro nás chlazení, ohříváme (topíme) to, na čem nám nezáleží. Odčerpáváme vzduchu jeho tepelnou energii, kterou získává od slunce a tim klesne jeho teplota. Aby toto přečerpávání tepelné energie bylo co nejúčinější (zase spotřeba pohonných hmot), je nutné, aby výměna (předávání) tepelné energie byla také co nejúčinější. Disifekcí výpaníku (to, co chladí) jej také očistíme, ajatin působí jako dost dobrý čistič, ale na zkapalňovač, neboli srážník, také kondenzátor chlacicího systému, který je ve vozidle umístěn před vodním chladičem, zapomínají všichni. Jednou ke mně přijel také jeden, že to nechladí, že si stím nikdo neví rady, jen jsme vyčistili srážník od much, komárů a prachu a chlazení pracovalo na jedničku s hvězdičkou.

Jak tedy na to ?
    U Mondea stačí odmontovat masku - ovál a tím se jakž takž dostaneme ke srážníku chladicího zařízení. zahradní hadicí opatrně srážník namočíme, necháme odmočit. Varuji před použitím Wapky, tím můžeme srážník roztřískat na maděru, nebo jen pokřivíme plechy pro přestup tepla (zamázneme) a za 15 000,- si pak koupíme nový srážník.  Po odmočení se mírným proudem vody ( přes palec) srážník propláchne, je možné ještě potom nanést nějaký saponát, nechat zase působit a znovu propláchnout. Pokud si při této proceduře dáte pod auto kus starého podlahového PVC, tak pak toto ošetření budete provádět i dvakrát za léto. Je neuvěřitelné, jaké množství nečistot se vyplaví.

   Ještě jednu poznámku - jak se zvyšuje počet aut s klimatizací, tak chlaďaři už na servis nestačí a objevily se automatické přístroje na "servis" chlazení v autech. Majitelé nyní musí náklady na tyto krámky získat opravami, takže se objevily i televizi upoutávky na NUTNOST pomocí tohoto zařízení překontrolovat Vaše chlazení.  Přístroj stejně závadu neurčí.  UPOZORŇUJI, nic není nutné. V zařízení je stálý přetlak, takže do něj - rozuměj - do chladicího systému  nic nevnikne, chladivo a i lubrifikant (není to olej, jak my známe, s uhlovodíkovými mazadly se chladivo tetrafluorethan - také obch. název R 134a - nesnáší).  Po delší době,asi 4 -5 let je možné pozorovat, že uniklo část chladiva u těch provozovatalů, kteří si klimatizaci "šetří", čímž způsobí, že při dlouhých přestávkách v provozu unikne část chladiva přes hřídelovou ucpávku kompresoru tím, že se odolejuje.Proto je nutné i v zimě jednou za 14 dnů klimatizaci spustit a tím promazat kompresor. Chladivo R 134a je asi 10x  řidší, než vzduch, takže tam, kde by vzduch "držel", tak stotřicetčtverka unikne ještě 10x menší dírou.  A tento nepatrný úbytek chladiva se prostě jen doplní, většinou to bývá cca 100 gramů. Horší je, když někde uletí trubka nebo hadice, nejčastěji kámen prorazí srážník.

 

edit
cmc.fordclubs.org
 Created by BasicX, Zbynek | Nahoru | Home | E-mail
 
 Copyright © 2003 - 2009 CMC + CFC, všechna práva vyhrazena