NOVÝ FORD MONDEO
print
NOVÝ FORD MONDEO
Tisková zpráva (2007-02-21)

NOVÝ FORD MONDEO

·         Odvaha být jiný: nové Mondeo znamená pro Ford zásadní změnu v oblasti designu a technologií.

·         Úchvatný a individualistický: dynamický a poutavý vzhled odráží „kinetický design“ Fordu a ztělesňuje energii v pohybu.

·       Kvalita luxusních vozů: Nový model staví na tradičních kvalitách Mondea
a přidává vlastnosti luxusních vozů, jako je komfort na úrovni limuzíny, nepřímé osvětlení interiéru či materiály měkké na dotek.

·       Vyspělé technologie: Odemykání a startování bez klíče tlačítkem „Ford Power“, nový přístrojový panel Ford Convers+ a Human Machine Interface (HMI), adaptivní tempomat s funkcí varování před čelním nárazem, systém Interactive Vehicle Dynamics Control, asistent pro rozjezdy do svahu
a sledování tlaku v pneumatikách.

·    Působivé: Seznam standardní výbavy zahrnuje stabilizační systém ESP, doplňování paliva Ford Easyfuel, zpožděné zhasínání světlometů, palubní počítač, klimatizaci a konektor pro připojení externího zdroje zvuku.

·      Jízdní vlastnosti: Základním atributem nového modelu je výjimečná dynamika, která staví na tradicích Mondea.

·      Nekompromisní bezpečnost: Vylepšený systém IPS (Intelligent Protection System) nabízí nejnovější technologie pro zvýšení bezpečnosti posádky včetně kolenního airbagu řidiče, bezpečnostního sloupku volantu a okenních airbagů.

·      Výběr motorů: Nabídka hospodárných pohonných jednotek sestává ze čtyř vznětových motorů Duratorq TDCi a pěti zážehových motorů Duratec
o výkonu od 110 do 220 PS. Osvědčené pěti a šestistupňové manuální převodovky Durashift doplní nová šestistupňová samočinná převodovka.

·       Zvláštní série: K dispozici budou varianty Ambiente, Trend, Titanium
a Ghia s příplatkovými pakety X-Pack (pro Titanium a Ghia) a Sport Pack (pro Trend a Titanium).

·       Všestranné a prostorné: Inteligentní využití prostoru pro posádku i její zavazadla.

·      Vyrobeno Fordem: Do výčtu nových technologií, použitých při výrobě Mondea, patří například laserové sváření pro kvalitnější a hladší spojení boků karoserie se střechou.

Ford_Mondeo_04.jpg Ford_Mondeo_11.jpg Ford_Mondeo_12.jpg

Mondeo, jak ho neznáte
Největší model evropského Fordu se zcela změnil. Dramatický, nezaměnitelný vůz byl navržen v duchu „kinetického designu“ a přináší do nabídky Fordu celou řadu nových prvků. Zároveň však rozvíjí osvědčené kvality Mondea, jako jsou vynikající jízdní vlastnosti a bezpečnost.

V létě 2007 začnou být uváděny na evropské trhy všechny tři karosářské varianty Mondea současně. Nová generace nabízí široký výběr motorů i výbav a přináší do své třídy novou úroveň kultivovanosti a pohodlí.

Nový Ford Mondeo sdílí v rámci programu Global Shared Technologies mnoho společných prvků s Fordem S-MAX a novou generací Fordu Galaxy, zůstává však samostatným modelem s jedinečným charakterem.

Možnost výběru
Mondeo vždy nabízelo zákazníkům širokou možnost výběru a vývojový tým se snažil zajistit ji i u nové generace. Tři různé karosářské varianty – klasický čtyřdveřový sedan, stylový a všestranný pětidveřový liftback a prostorné kombi – budou k dispozici již od uvedení nového Mondea na trh. Každou z nich bude možné pořídit ve čtyřech různých úrovních výbavy: Ambiente s bohatou základní výbavou, moderní Trend či luxusní Titanium a Ghia.

Úrovně Titanium a Ghia nabízejí řadu věcí známých spíše z luxusních vozů nejvyšší třídy. Ghia představuje klasický luxus s hojností dřeva a chromu, zatímco chladný kov, modré prosklení a sériově dodávaný systém Convers+ HMI v modelech Titanium osloví zejména ty, kteří hledají moderní „techno“ styl.

Pro verze Ghia a Titanium bude na přání dodáván paket X-Pack. Naproti tomu Sport Pack, určený pro modely Trend a Titanium, obsahuje snížený podvozek, částečně kožené čalounění a výběr kol o průměru sedmnáct nebo osmnáct palců.

Design karoserie
„Chtěli jsme novému Mondeu dát emocionální náboj, který lidi přitáhne k estetické stránce ještě předtím, než se začnou zajímat o technologie“, vysvětluje ředitel designu Martin Smith. „Naším cílem bylo, aby Mondeo na lidi zapůsobilo, aby ho chtěli od chvíle, kdy ho spatří.“

Nové Mondeo posouvá kinetický design na novou úroveň a zdůrazňuje všechny jeho klíčové prvky. Ty společně vytvářejí štíhlý a dynamický profil, který představuje „energii v pohybu“ a ztělesňuje sílu a eleganci, která ho odlišuje od obyčejných aut.

Při pohledu zepředu vás okamžitě zaujme nová „tvář“ Mondea, definovaná lichoběžníkovou spodní mřížkou – prvkem, který se stává součástí nové identity Fordu a objevuje se na mnoha jeho současných modelech včetně S-MAXu a nového C-MAXu.

Vysoká kapota propůjčuje všech karosářským variantám svalnatý vzhled a splňuje aktuální předpisy na ochranu chodců. Dva prolisy dohromady vytvářejí „bouli“, jež naznačuje dynamické kvality vozu.

Sedan, liftback i kombi mají výraznou siluetu s vysokými boky, které autu dodávají muskulární, agresivní vzezření. To ještě zdůrazňují nepřehlédnutelné lemy blatníků, jejichž posláním je připomenout vrozenou dynamiku vozů Ford.

U nového Mondea Ford of Europe poprvé využívá inovativní výrobní technologii laserového svařování. Tato metoda umožňuje spojit boční a střešní panely karoserie elegantnějším způsobem. Díky kvalitnějšímu zpracování nejsou potřeba plastové nebo gumové pásky po stranách střechy, které by zakrývaly spáry panelů karoserie.

Všechny karosářské varianty mají dvoudílné zadní svítilny a krycí panel v barvě karoserie, táhnoucí se napříč celou spodní částí víka zavazadlového prostoru. Testování dokázalo, že toto řešení usnadňuje opravy a snižuje náklady v případě poškození.

Poprvé v historii Mondea se do základní výbavy modelů Titanium a Titanium X dostalo modře tónované sklo, které mu dává ještě modernější vzhled a odlišuje tyto verze od ostatních variant, jejichž prosklení má zelený nádech.

Všechna Mondea bude možné objednat se speciálním infračerveným předním sklem, které pomáhá udržet v interiéru nižší teplotu.

Interiér nového Mondea
Kinetický design nového Mondea pokračuje rovněž v prostorném interiéru, z nějž vyzařuje podobný styl a kvalita jako z vnějších křivek.

Pro optimální využití prostoru a dobrý výhled konstruktéři Fordu vyvinuli a na Mondeu poprvé použili nový systém Computer Aided Virtual Engineering (CAVE). CAVE pomocí počítačů a projektorů vytváří virtuální interiér v životní velikosti. Skutečné sedadlo je potom na speciální konstrukci umístěno do správné pozice       a „řidič“ může zhodnotit výhled do všech stran, stejně jako ergonomii umístění volantu a dalších ovládacích prvků.

Nastupování do prostorného a moderního interiéru usnadňují dveře se širokým úhlem otevření.

Řidič i spolujezdec se díky vysoké linii oken a průběžné středové konzole budou cítit jako v kokpitu letadla. Prostor pro nohy a ramena na zadních sedadel narostl o 24, respektive 52 mm.

V celém Mondeu je patrná nová úroveň dílenského zpracování. Například dekorace
v černém klavírovém laku zlepšují celkový dojem a dělají často používané části interiéru příjemnějšími na dotek. Hojné využití měkkých materiálů podtrhuje kvalitu interiéru a pomáhá absorbovat chrastění drobných předmětů v některém z mnoha odkládacích prostor. Modely Ghia a Titanium mají látkové čalounění stropu, které pokrývá i A-sloupky.

Součástí nové nabídky sedadel je mimo jiné v osmi směrech elektricky seřiditelné sportovní sedadlo řidiče. Elektrické seřizování sedadel tvoří součást základní výbavy modelu Ghia X a na přání se dodává ke všem ostatním verzím s výjimkou Ambiente.

Pokud zákazník zvolí i elektrické seřizování sedadla s pamětí, uloží se spolu            s nastavením sedadla rovněž pozice vnějších zpětných zrcátek.

Další novinkou jsou výdechy ventilace na B-sloupcích u verzí Ghia a Titanium, které zvyšují komfort posádky a zrychlují odmlžení oken.

Klimatizace patří do základní výbavy všech verzí Mondea a k dispozici je i její dvouzónová varianta Dual Electronic Automatic Temperature Control (DEATC) s odděleným ovládáním pro řidiče a spolujezdce.

Zásuvka na dvanáct voltů umožňuje cestujícím na zadních sedadlech používat nebo nabíjet elektronické přístroje i za jízdy. O jejich pohodlí se dále stará vyhřívání sedadel nebo speciální čtecí lampičky.

Všestrannost
Druhá řada sedadel je u všech karosářských verzí rozdělena v poměru 60/40 a lze ji sklopit pro přepravu větších nákladů.

Ve dvousedadlové konfiguraci nabízí kombi a liftback impozantní zavazadlový prostor o objemu 1745, respektive 1460 litrů. Velmi prostorný je také zavazadelník sedanu s objemem 535 litrů. Modely vybavené opravnou sadou na pneumatiky mají dalších 15 litrů v prostoru pro rezervu.

V zavazadlovém prostoru nechybějí úchyty a háky na zavazadla, v případě kombi lze jako výbavu na přání zvolit i třetí zásuvku na dvanáct voltů.

Velké kapsy v předních dveřích hladce pojmou láhev o objemu 1,5 l. Odkládací schránka před spolujezdcem se zvětšila o 10 procent, aby se do ní snadno vešly plechovky s nápoji, a skrývá v sobě i přípojku pro externí zdroj zvuku.

Hluboký středový panel a prostor vedle volantu poskytují další příležitost pro odložení drobných předmětů, které chce řidič mít stále na dosah.

Technologie, které usnadňují řízení

Nová generace Ford Human-Machine Interface

Mondeo je standardně vybaveno novou generací rozhraní HMI (Human-Machine Interface, rozhraní člověk-stroj), dostupného ve třech různých variantách. HMI posouvá ovládání vozu a jeho palubních systémů na novou úroveň. Má tři složky:

Kolébkové přepínače: Dva přepínače jsou umístěny na volantu. Pravý má polohy nahoru, dolů, doleva a doprava, přičemž každá volba je potvrzena tlačítkem „OK“ uprostřed. Levý přepínač má jen směry nahoru a dolů pro ovládání hlasitosti
a vyhledávání v audio režimu.

Multimediální jednotka: Nový barevný displej na středové konzole umožňuje posádce ovládat rádio, navigaci, mobilní telefon, měnič disků CD a externí přehrávače.

Displej na přístrojovém panelu: Každé nové Mondeo disponuje – v závislosti na úrovni výbavy – jednou ze tří variant HMI. Displej, umístěný uprostřed přístrojového panelu, je ve verzích Standard a Enhanced monochromatický s červeným podsvícením, ale pro některé verze bude k dispozici barevný displej Ford Convers+
o úhlopříčce 15 cm.

Ford Convers+ bude dodáván jako standardní výbava pro Mondeo Titanium a jako výbava na přání pro Trend, Ghia a Ghia X. Jeho barevný displej, umístěný mezi speciálně navrženým rychloměrem a otáčkoměrem, nabídne řidiči vizuální kontrolu multimediálních a audio funkcí.

Všechny verze nového rozhraní HMI jsou díky přesným, jednoduchým a logickým pravidlům velmi intuitivní a usnadňují řidiči ovládání elektronického vybavení vozidla.

Vyspělé navigační, audio a komunikační systémy
V závislosti na úrovni výbavy jsou pro nové Mondeo k dispozici tři rádia/CD přehrávače, z toho dva pocházejí od firmy Sony a umějí přehrávat i skladby ve formátu MP3. Kromě toho mají všechna nová Mondea vstup pro externí zdroj zvuku, umístěný v přihrádce u spolujezdce. V nabídce nebudou chybět ani různé navigační systémy na bázi CD nebo DVD.

Další detaily o HMI, navigaci a komunikačních systémech budou uvolněny před uvedením na trh.

Nastupování a startování bez klíče
Dva důležité prvky, které se k majitelům Mondea dostávají vůbec poprvé, jsou bezklíčový vstup a startování vozu.

Pokud je vůz vybaven bezklíčovým vstupem, není k jeho odemknutí potřeba běžný mechanický klíč. Tři antény totiž sledují přítomnost klíče v blízkém okolí vozu. Majiteli stačí jen zatáhnout za kliku.

Modely Titanium X a Ghia X mají v základní výbavě také bezklíčové startování. Když řidič nastoupí a má u sebe správný klíč, zaregistrují ho vnitřní antény a ke spuštění motoru není zapotřebí víc než pouhé stisknutí tlačítka.

Systém Ford Easyfuel pro snadné tankování
Nové Mondeo je první sériový Ford, který je vybaven systémem Easyfuel.

Ten zabraňuje nechtěnému natankování nesprávného paliva. Hrdlo nádrže je navrženo tak, aby bylo možné použít jen tankovací pistoli o odpovídajícím průměru. Poprvé byla tato technologie představena na frankfurtském autosalonu v roce 2005, kde získala ocenění „Nápad roku“ od britského magazínu Autocar.

Asistent pro rozjezd do svahu
Do vozidel vybavených na přání dodávaným systémem Interactive Vehicle Dynamics Control (IVDC) může být namontován i systém Hill Launch Assist (HLA), který zabraňuje vozu v samovolném rozjezdu ze svahu tím, že drží tlak v brzdovém okruhu ještě dvě a půl sekundy po uvolnění pedálu.

Ford Precision Drive: Ještě lepší jízdní vlastnosti
Jízdní vlastnosti Fordu Mondeo jsou vyzdvihovány již od příchodu první generace
v roce 1993. Nová generace pověst Mondea jakožto skvěle ovladatelného vozu ještě posílí, když nabídne kombinaci sportovní dynamiky s kultivovanou jízdou, provázenou minimem hluku a vibrací.

Již základní verze má výjimečné jízdní vlastnosti, ale na přání lze dodat i systém IVDC s plynule nastavitelnými tlumiči (CCD) pro ještě lepší ovladatelnost a komfort, vyšší stabilitu a kratší brzdnou dráhu.

Systém CCD plynule mění vlastnosti tlumičů podle aktuálních provozních podmínek. Řidič může volit ze tří režimů: Comfort, Normal a Sport.

Nové jízdní kvality Mondea, vyjádřené sloganem Ford Precision Drive, podpoří vynikající pověst tohoto modelu. Inženýři zodpovědní za vývoj podvozku si dobře uvědomovali, jakou silnou pozici si Mondeo v tomto ohledu vybudovalo,                     a přistupovali ke svému úkolu s touhou dále zdokonalit nejlepší podvozek ve své třídě. K nejdůležitějším úpravám patří:

·        Širší rozchod

·        Optimalizovaná konstrukce předního zavěšení

·        Nové zadní zavěšení

·        Izolovaná zadní nápravnice

·        Vylepšené řízení

Vytříbený podvozek
Ford znovu sáhl po osvědčeném předním zavěšení MacPherson a zaměřil se na preciznost a úsporu místa. Nápravnice je extrémně tuhá a široká a od karoserie ji
v zájmu vyššího komfortu jízdy izolují pryžové silent-bloky.

Vzadu nové Mondeo používá novou verzi osvědčené víceprvkové nápravy
s izolovanou nápravnicí a pryžovými silent-bloky. Tato koncepce podvozku je známá již z modelu Ford S-MAX.

Méně hluku a vibrací, lepší kvalita zvuku
Nové Mondeo poskytuje klidnou, uvolněnou jízdu s nízkou úrovní hluku, která dovoluje snadnou komunikaci ve vozidle a ničím nerušený poslech audio aparatury.

Mnohá konstrukční zlepšení přinesla snížení hluku v kabině o více než 3dB ve srovnání s předchozím Mondeem. Hladina aerodynamického hluku, měřená
v moderním větrném tunelu, je dokonce nejnižší v dané třídě.

Nové pohonné jednotky
Pro nové Mondeo bude k dispozici rozsáhlá nabídka zážehových i vznětových motorů včetně vrcholného pětiválce Duratec o výkonu 220 PS, známého z Fordu S-MAX
a založeného na motoru sportovního vozu Ford Focus ST.

Koncem roku 2007 se paleta motorizací rozšíří o zážehový čtyřválec Duratec HE    2,3 l o výkonu 161PS a o novou samočinnou šestistupňovou převodovku Durashift.

Nabídka pohonných jednotek bude zahrnovat:

 • 1.8 Duratorq TDCi Vznětový motor o výkonu 100 nebo 125 PS
  s pětistupňovou manuální převodovkou; silnější verze může být vybavena
  i převodovkou šestistupňovou.
 • 2.0 Duratorq TDCi Vznětový motor o výkonu 130 nebo 140 PS se šestistupňovou převodovkou a filtrem pevných částic
 • 1.6 Duratec Ti-VCT Zážehový motor o výkonu 110 nebo 125 PS
  s pětistupňovou převodovkou
 • 2.0 Duratec HE Zážehový motor o výkonu 145 PS s pětistupňovou převodovkou Durashift
 • Nový 2.3 Duratec HE Zážehový čtyřválec o výkonu 161 PS se šestistupňovou automatickou převodovkou Durashift
 • 2.5 Duratec Zážehový pětiválec o výkonu 220 PS se šestistupňovou manuální převodovkou Durashift
 • Od konce roku 2007 bude k motorizacím 2.0 Duratorq TDCi 130 PS (na přání) a 2.3 Duratec HE (standardně) dodávána vylepšená šestistupňová samočinná převodovka.

Další detaily o motorech nového Mondea a podrobnější technické údaje budou zveřejněny před uvedením na trh.

Asistenční a bezpečnostní systémy
Mimořádně pevná karoserie nového Mondea představuje ideální základ pro nejmodernější technologie aktivní a pasivní bezpečnosti.

Kolenní airbag řidiče a horizontálně deformovatelný sloupek volantu jsou nejnovějšími prvky zahrnutými do systému inteligentní ochrany IPS.

Součástí sériové výbavy nového Mondea jsou tyto prvky aktivní bezpečnosti:

·        Vylepšený elektronický stabilizační program ESP

·        ABS s rozdělovačem brzdného tlaku (EBD)

·        Automatické spuštění varovných blinkrů a zpožděné zhasínání světlometů

·        Vyspělá technologie světlometů

Ještě větší jistotu nabídnou řidiči i posádce technologie dodávané v rámci výbavy na přání:

·        Adaptivní tempomat s audiovizuálním varovným systémem a systémem pro zmírnění následků střetu

·        Aktivní podvozek (IVDC) s plynule měnitelnou charakteristikou tlumení (CCD)

·        Systém monitorování tlaku v pneumatikách (TPMS) a pneumatiky umožňující jízdu po defektu (run-flat)

·        Asistent pro rozjíždění do svahu (HLA)

Součástí sériové výbavy nového Mondea jsou tyto prvky pasivní bezpečnosti:

·        Vylepšený systém inteligentní ochrany (IPS) se sedmi airbagy, novým kolenním airbagem řidiče a okenními airbagy

·        Mimořádně pevná karoserie

·        Horizontálně deformovatelný sloupek řízení

·        Bezpečnostní pedálová skupina

·        Optimalizované vystřelení airbagů

·        Vylepšené bezpečnostní pásy s předpínači pro cestující vpředu

·        Nová konstrukce sedadel

·        Vyspělý systém ochrany krční páteře pro cestující vpředu

·        Vysoká úroveň ochrany dětí díky úchytům ISOFIX

·        Příď navržená s ohledem na ochranu chodců

Moderní výrobní technologie
Nový Ford Mondeo bude vyráběn v moderní továrně v belgickém Genku, do které bylo investováno celkem 715 milionů eur (přes dvacet miliard českých korun). Společně s Mondeem se zde vyrábějí i modely S-MAX a Galaxy.

Klíčovou technologií při výrobě nového Mondea je svařování laserem. Konvenční sváření střechy a boků karoserie zanechává svár, obvykle schovaný za plastovým krytem. Díky laserovému sváření je možné spojit tyto panely karoserie efektivněji
a bez viditelné spáry.

Příspěvek Ford of Europe k udržitelnému rozvoji
Nové Mondeo bylo vyvíjeno s přihlédnutím k „indexu trvale udržitelného rozvoje“ (PSI) společnosti Ford. Ten počítá s celým životním cyklem od vlastního materiálu přes provoz automobilu až po jeho likvidaci.

Zohledňované faktory zahrnují vliv na globální oteplování, znečištění ovzduší, využívání obnovitelných zdrojů, výběr materiálů či hluk vznikající za jízdy, stejně jako sociální a ekonomické aspekty včetně bezpečnosti cestujících i chodců nebo provozních nákladů.

Díky PSI dosahuje Ford zlepšení s každou další generací svých vozidel.

Trvale udržitelný rozvoj hraje v politice Ford Motor Company důležitou roli. Vývoj se zaměřuje na zmenšení dopadů na ovzduší, snížení spotřeby fosilních paliv
a recyklovatelnost automobilu po skončení jeho životnosti.

Ford Motor Company se snaží o sociálně a ekonomicky zodpovědnou výrobu. Od roku 2000 snížily továrny společnosti Ford po celém světě spotřebu energie o více než 16 procent. Cílem je každoroční snížení o další procento.

Vůz, který mění vnímání
Zcela nové Mondeo zosobňuje filozofii vyjádřenou celoevropským sloganem „Feel the difference“ (poznejte rozdíl) a vnáší do nabídky velkých osobních vozů Ford čerstvý vzduch.

„Chtěli jsme, aby nový model zásadně změnil vnímání Fordu Mondeo v Evropě“, řekl viceprezident pro vývoj Joe Bakaj. „Nové Mondeo staví na přednostech svého předchůdce, ale přináší více emocí, moderní technologie a stylovější vzhled. Jsme na něj hrdí a víme, že hrdí budou i naši zákazníci.“

edit
cmc.fordclubs.org
 Created by BasicX, Zbynek | Nahoru | Home | E-mail
 
 Copyright © 2003 - 2009 CMC + CFC, všechna práva vyhrazena