Dodatečná instalace tempomatu
print
Dodatečná instalace tempomatu
DR (2007-01-20)

Tempomat jsem měl ve svém předchozím autě, zvykl jsem si na něj a protože jezdím hodně a z velké části po dálnících, tak mi v ST200 tato vymoženost citelně chyběla. Proto jsem začal uvažovat o jeho dodatečné instalaci, buď originálu, nebo nějakého univerzálního. Originální tempomat do MK I a II dodatečně doplnit lze. Ale odradila mě od toho cena potřebných dílů (i na vrakovištích to bylo v součtu cca 9000 Kč) a jen velmi stručně zdokumentovaný postup montáže – pokud by tempomat po instalaci nefungoval, šance na oživení byla mizivá. Proto jsem nakonec zvolil tempomat univerzální, konkrétně model MS-50 od firmy WAECO. Především proto, že je dostupný na trhu v ČR (dodává Conrad) a pořizovací cena byla i s DPH přijatelných 4590,-Kč za kompletní instalační sadu.

 

Mechanická montáž:

Není nijak složitá. Je potřeba si zvolit, kam umístit modul serva, kde pro něj najít zdroj podtlaku (protože servo je podtlakové), kudy přivést ovládací lanko ke šrtící klapce (u benzínů, u dieslů se lankem ovládá přímo plynový pedál) a jak ho k ní připojit. Pod kapotou ST200 ani obyčejné V6 není moc možností, kam servo namontovat, 4válcové benzíny i diesly na tom jsou lépe. Nejjednodušší a v mém případě i jediná možnost, je využít prázné místo pro servo tempomatu – toho originálního.

 Servo.jpg 

I připojení ovládacího lanka ke škrtící klapce je u V6 snadné,  škrtící klapka je z výroby připravena na druhé ovládací lanko a i držák bovdenu má dvě díry. Takže je to jenom otázka manuální zručnosti a technického cítění, v příslušenství tempomatu je dostatek vhodného spojovacího materiálu - i když mně nakonec nejlíp posloužila obyčejná elektrikářská lámací svorkovnice („čokoláda“ – skvělý vynález) z vlastních zásob.

 Klapka.JPG

Servo je ještě potřeba připojit ke zdroji podtlaku, u mondea opět žádný problém, doporučuji připojit se na hadičku k podtlakovému ovládání klapek ventilační soustavy, k posilovači brzd rozhodně ne!

Podtlak.jpg 

Zbývá ještě někam umístit ŘJ tempomatu. Zvolil jsem místo na levém „A“ sloupku, tam, kde auta s informačním displejem mají modul kontroly žárovek. Trochu oříšek bylo protažení kabelů od serva do kabiny - z motorového prostoru vede v mém autě do kabiny jenom jedna průchodka, kterou prochází hlavní svazek elektroinstalace od pojistkové skříňky.

Pruchodka.JPG

Nakonec jsem tuto průchodku velmi netechnicky, ale zato jednoduše a rychle propíchl kusem tvrdého drátu (tuším měď 1,5) a tím samým drátem jsem pak protáhl i kabel k servu – protože už je z výroby zakončen konektory, které jsou poměrně objemné, kabel jsem cca v polovině přestřihl, volný konec protáhl a zase spojil (spoj je samozřejmě v prostoru kabiny).

 

Elektrické zapojení:

Následující popis je jenom doplnění schematu zapojení v návodu k tempomatu. Komu se to zdá nedostatečné, ať si to nechá zapojit od někoho, kdo tomu rozumí. 

K provozu toho MS-50 potřebuje opravdu minimum. Z konektorů autorádia jsem napojil “+“ spínané klíčkem , “-“ a signál rychlosti (je to ten bílozelený drát v konektoru pro DO) (obr zapojení konektoru). (Kdo nemá u rádia vyvedený signál rychlosti, může se napojit na čidlo na převodovce, nebo použít dodávané magnetické čidlo, které se montuje na některý z hnacích hřídelů, viz návod.) Pak ještě zbývalo připojit 2 kabely ke spínači brzdových světel (u brzdového pedálu, zapojení viz návod) a osadit i spínač na spojkový pedál (kvůli ochraně motoru před přetočením). Spínač na spojce není k provozu nezbytný, kdybych se zapomněl a sešlápl při aktivním tempomatu spojku, motor má vlastní omezovač otáček (a zase takto lze s aktivním tempomatem i podřazovat, když se to umí). Možná spínač na spojku v budoucnu ještě doplním. Vyšší verze (MS-400) mají možnost kromě spínače na spojce řešit ochranu motoru před přetočením i snímáním otáček motoru – pokud začnou otáčky motoru stoupat a rychlost se tomu úměrně nezvyšuje, nebo klesá, tempomat se vypne. To je ideální řešení, jednak odpadá nutnost dodatečné montáže spínače spojky a navíc se tempomat vypne i v případě, že bez sešlápnutí spojky vyřadím na neutrál. Tím je zapojování kabeláže hotovo a zbývá už jenom připojit a umístit ovládací modul s tlačítky. Zvolil jsem místo na sloupku volantu, to je ale individuální záležitost a každý ať si vybere, co mu bude nejvíc vyhovovat.

Ovladani.JPG

Bylo by možné využít i páčku DO k originálnímu rádiu Ford (pokud je osazená a není využitá pro ovládání rádia), stačilo by jednoduše propojit vhodné spínače v páčce se spínači v originálním ovládacím modulu. Ale to popisovat nebudu, kdo to zvládne, ten si už poradí a ti ostatní ať se spokojí s původním ovládacím modulem. Pravděpodobně by fungovalo i IR DO na volant, které je určené pro řadu MS-400 a vyšší, konektor i počet a barva drátů je shodný, způsob ovládání také. Ale cena 80EUR mi připadá příliš vysoká.

 

Oživení:

Nejdřív doporučuji provést kontrolu funkčnosti serva (postup je uveden v návodu). A pokud vše funguje, buď vyrazit na testovací jízdu, nebo podložit auto špalky, aby se přední kola mohla volně otáčet a jízdu simulovat v teple garáže (je to bezpečnější, než zkoušet něco ladit za jízdy v běžném provozu). Pak je ještě potřeba vypnout TCS a samozřejmě pro jistotu důkladně zaklínovat zadní kola. V mém případě fungoval tempomat jenom v nízkých rychlostech (pod 30km/h), pak se vypínal. Po přečtení návodu :-) jsem zjistil, že musím  přepnout rozsah citlivosti snímače rychlosti v ŘJ tempomatu – velmi primitivně, vedle konektoru kouká asi 1cm smyčka černého drátu, tu bylo potřeba přeštípnout. A to bylo všechno, od té doby si užívám výhod tempomatu.

  

Ovládání:

Na můj vkus zbytečně složité. Především dočasná deaktivace a pak návrat na před tím nastavenou rychlost vyžaduje 3 stisky 2 různých tlačítek, a protože ovládací modul prakticky nikdy nemůže být v pohodlném dosahu, nedá se o ergonomii ovládání vůbec mluvit. Ale funguje to. Pro srovnání, originál tempomat Ford si na stejný úkon vystačí se 2ma stisky jednoho tlačítka, originál v MB Vito se 2ma pohyby páčkou.

 

Zkušenosti z provozu:

K funkci nemám připomínky, nastavenou rychlost udržuje tempomat stejně jemně jako originál, dokonce bych řekl, že na ovládání reaguje rychleji – originál měl citelnou prodlevu mezi stiskem tlačítka a následnou reakcí. Základní ovládání (zapnout, nastavit požadovanou rychlost, vypnout) je taky bezproblémové, opakovaná aktivace a deaktivace už je ale složitější a vyžaduje víc soustředění než jednoduché „=“ u mondea. Zrychluje o něco svižněji (což vítám, originál akceleroval velmi zvolna).

 

Poznámka:

Tento typ tempomatu lze namontovat prakticky do jakéhokoliv auta, které má podtlakový posilovač brzd  (a tudíž musí mít nějaký zdroj podtlaku). Nebyl by problém ani s montáží do TDCi a dieslů obecně, na vlastní oči jsem tenhle model viděl namontovaný ve Focusu 1.8TDDi. Odpovědi na případné dotazy hledejte v diskuzi zde.

edit
cmc.fordclubs.org
 Created by BasicX, Zbynek | Nahoru | Home | E-mail
 
 Copyright © 2003 - 2009 CMC + CFC, všechna práva vyhrazena