Změna podsvícení palubní desky
print
Změna podsvícení palubní desky
Hightower CMC 064 (2004-07-01)

Popis jak sundat plast s ovládáním větrání je již popsán. Jinak se vymáčknou pomocí slabého šroubováku všechny přístroje (kontrolky mlhovek, vyhřívání předního okna (kdo má), vyhřívání zadního okna, PP2 nebo plast a hodiny a rohový plast). Poté se všechny spínače, hodiny odpojí a dostaneme se ke 3 šroubům. Zleva je jeden, u hodin a zadního vyhřívaného okna po jednom. To odšroubujeme a pak vyšroubujeme dva šrouby, které jsou ve v horní části plastu před budíky - 2 šrouby. Poté už sundáme plast s ovládáním kam vítr tam politik :-).

1 2 3
4 5 6

A máme před sebou budíky, drží na 5 šroubech, 2 nahoře, 3 dole. Ty odšroubujeme opatrně vysuneme budíky k sobě. Pak natočíme dolů a odpojíme dva konektory - za otáčkoměrem a za rychloměrem (tachometrem). Poté už jsou naše :-). Sundáme dále černý plast s plexi a to vymáčknutím 3 nahoře a 2 dole patic. Poté sundáme ručičky. To uděláme, jak již tu bylo popsáno, pomocí dvou šroubováků proti sobě. Pomalu, opatrně. Některé jdou snadno, některé s těží. Pokud máme jiné polepy, sloupneme opatrně původní, jdou celkem v pohodě a nepoškodit, pro případ, aby se daly ještě použít! Poté nalepíme nové, já měl od p. Nováka - Newman Tuning. Po nalepení jsem oddělal jednotlivé strojky - teploměr, otáčkoměr, rychloměr a palivoměr. Dále jsem měl od pana Nováka - Newman Tuning - diody do objímek, které podsvěcují přístrojovku. Jsou to diody modré, 10 mm a mají rozbroušenou hlavu, aby nesvítily bodově. Ty jsou implantovány do původních objímek s odporem.

7 8
9 10

A nastává sranda. Polepy budíků jsou ze silnějšího plastu a pak to všude stejně nesvítilo, jelikož to rušily přístroje samotných strojků. A tak jsem začal kutit, jak na to. Na 3 spodní objímky podsvícení jsem připájel drátky, abych mohl na to připojit další diody. U teploměru jsem přímo na světlovodivý plast tavnou pistolí přidělal jednu modrou 5 mm diodu u symbolu teploty a jednu červenou 3 mm pro svícení max. teploty. Dále jsem na otáčkoměr přidal 2 ks červených diod na max. otáčky - červené diody jsem použil malé - 3 mm. Dále u rychloměru jsem použil 2 modré 5 mm a to na prosvícení u 240 Km a cca 180 Km - to diody z objímek prosvítily moc málo. U palivoměru jsem dal zase u symbolu 1 modrou 5 mm a 1 červenou 3 mm u ukazatele rezervy. Diody jsem nedal úplně k plastu, ale kousek od, aby nesvítily moc a moc bodově. U všech diod je odpor - 680 ohmů. Tavnou pistolí diody drží v pohodě a je to jednoduché a dá se dát skoro všude :-) Potom jsem všechny strojky opět připevnil zpět. Ještě jsem to pořádně zkontroloval a zajistil, aby vše bylo izolované elektrikářskou plastovou páskou. Hlavně strojky!!!

11 12

A teď ručičky. Řekl jsem si, že když mám bílé budíky, tak přizpůsobím i ručičky. Tak jsem je opatrně nastříkal na bílo - a to jen černý plast!!! Samotné ručičky jsem oblepil plastovou elektrikářskou páskou u kulatého zakončení a zbytek jsem držel v ruce a stříkal to lakem. Měl jsem pak i nalakované nehty na bílo. Zespoda jsem nabarvil jen ručičku a to červenou flueroscenční barvou, ne celou, kulatou část jsem nechal, aby tam tudy mohlo jít světlo z podsvícení. Nevím jak se povedlo Jajícovi to, že je má úplně červené, ale mě se to nepovedlo. Takže takto udělané ručičky mají takovou bílo modrou barvu a mně se to nakonec moc líbí :-).

A když vše máme hodové a vše funguje, tak začne dávání dohromady. K budíkům připojíme dva konektory zezadu - u otáčkoměru a rychloměru - a nedáváme zatím plast s plexi, ale přichytíme je na své místo 2 šrouby. A pak začne kalibrace ručiček. Tak napřed palivoměr, ten je v pohodě. Dáme to odhadem, kde jsme to měli a nebo natankujeme plnou a dáme na plnou, ručičku nezatlačujeme úplně, aby se mohl pohybovat a měnit dle obsahu nádrže!!!!! Mně se povedlo ji tam moc namáčknout a pak i po natankování jsem měl stále jako prázdnou nádrž. Jinak jsem si ručičku odsadil o trochu méně, než jsem měl v nádrži, pro jistotu. Ono je lepší si tam udělal rezervu sám pro sebe. Takže i když vezmu plnou nádrž, ručička bude ukazovat o něco méně, tak 2 mm pod plnou. Poté bych se vrhl na otáčkoměr. Necháme auto zahřát, aby nešel motor na zvýšené otáčky a nasadíme ručičku, asi tak něco nad 750 ot. Mělo by to být kolem 800-850 ot. Takže to odhadni baj voko :-). Pak teploměr. Na to vypnout motor a nechat úplně vychladnout a ručičku dát těsně pod modré políčko začínající stupnice. Po vypnutí by měla spadnout jen těsně nad symbol teploty. Pokud padá níže, tak je málo nasazená - má tam přímo ve světovodivém plastu strojku doraz. Takže to chce trochu přitlačit, ale opět, aby se mohla volně pohybovat. A vyzkoušet, ohřát motor, projet se a sledovat, kdy se spouští velký okruh chlazení, mělo by to být kousek vpravo za svislicí. Pozná se to okem, že teplota - ručička se kousek vrátila. A teď rychloměr. Tady je to nejtěžší. I když jsem zapnul klíček a dal ručičku aby byla spadnutá na dorazu, tak po rozjezdu se vymrštila na 40 a od té začala měřit. Vyndal jsem doraz a začal laborovat, o kolik jí musím předodsadit, aby po rozjezdu vylétla nad dírku dorazu a pak začala měřit. To samé po zastavení, aby byla nad dírkou dorazu (pak ještě spadla o to odsazení). Takže jsem jako blbec jezdil a popojížděl po dvoře sem a tam, aby to bylo co nejpřesněji. Když jsem to už vychytal, tak jsem se rozjel, zastavil a rychle dal doraz a ručička po zastavení stojí cca 0,5 mm před dorazem a pak si na něj sedne :-). lepšího výsledku jsem se nedobádal. Opět opatrně domáčknout, aby se mohla pohybovat a bylo to. BUDÍKY BYLY KOMPLET. Ještě k rychloměru. Ten jsem vyndal a rozdělal úplně. Zelený plast kolem km celkových a denních, tak ten jsem malou modelářskou bruskou opatrně odbrousil. Byl tam přilepený, ale moc a nešel odlepit ani vyštípat. Chtěl jsem ještě na černý plast kryjící budíky nalepit stříbrný lem, aby to vypadalo jak to mají novější auta, ale to plexi je natavené a nalepit to zevnitř by moc nešlo :-( ŠKODA

Oddělal jsem dva šrouby provizorního přichycení budíků a přidal plast s plexi a přišrouboval budíky 5ti šrouby. A dále následovala změna podsvícení hodin, předního a zadního vyhřívání okna. Protož jsem nedával černý plast přístrojovky zpět. U hodin jsem vyndal objímku se žárovkou. Jelikož ne a ne se na původní plíšky v objímce přichytit cín, tak jsem tam dal 1 modrou diodu 5 mm s odporem natvrdo přímo na plošný spoj hodin. Pak jen nasměrovat a nastavit výšku, aby to nesvítilo moc jen do jednoho místa hodin. A bylo to. Poté vyhřívání předního a zadního skla. Po rozdělání tlačítka jsem odštípnul původní zelenou diodu a připájel tam zase s odporem 1 modrou 3 mm diodu. To bylo u obou tlačítek stejné. Jsou to i stejná tlačítka. A už to svítilo modře. Pak jsem tam vrátil černý plast budíků a přichytil ho opět 5ti šrouby, zacvaknul kontrolky mlhovek, vyhřívání předního okna (kdo má), vyhřívání zadního okna, PP2 nebo plast a hodiny a rohový plast. A bylo vymalováno.

13 14 15
16 17

Dále topení. To byla pochoutka. Vyndá se popelník před pákou řazení a vyšroubují se dva šrouby. Poté se nahoře plastu opatrně, avšak s dostatečnou silou vymáčkne onen plast ze 3 svorek - šlo mi to hodně blbě!!! Ale přece jen jsem to udolal bez úhony. Při sundávání napřed odpojíme ovládání elektrických zrcátek (kdo má). Po sundání plastu, který kryje ovládání topení, odšroubujeme 2 šrouby, které panel topení drží a odpojíme konektory. Opět jsem měl polepy od pana Nováka - Newman Tuning a to bílé. Sundal jsem otočné knoflíky ovládání a poté jsem odlepil opatrně černý plast na panelu. Pak jsem zase přilepil ten od p. Nováka - Newman Tuning. Poté jsem zase vyměnil dvě objímky s obyčejnými žárovkami za objímky s diodami, ty modré, 10 mm, rozbroušené. A jelikož to svítilo strašně málo, provrtal jsem v plastu panelu dírky u ovládání teploty vzduchu, ale to moc nepomohlo. Pak jsem zase přistoupil k přidání diod. 1 modrá 5 mm vlevo teploty vzduchu, 2 červené 5 mm vpravo teploty vzduchu. To jsem udělal tak, že jsem vyvrtal malinkaté dírky akorát na drátky diody a prostrčil je tím a pak zezadu připájel odpory a napojil na plošný spoj napájení podsvícení. A pořádně zaizolovat, taky je drátu moc :-). A u ovládání klimatizace - síly proudu vzduchu jsem dal 1 modrou 5 mm vpravo dolů a tu jsem natočil aby svítila jakoby po ploše, ne přímo kolmo, protože tak to bylo moc bodově. Zase provrtáním a odpor a napojit na napájení. Vyzkoušeno a fungovalo to. Tak to bylo vše u topení, teď už jen zadělat zpět panel a zpět plast a bylo to hotové.

A ještě ovládání světel a naklopení světlometů. Zde zase oddělat krycí plast, je tam opět nacvaknutý a šel zase špatně dolů. Po sundání - odšroubování ovládacího panelu a odpojení konektorů zase výměna polepu. Pak výměna žárovek, zde jsou menší za diody, 2 modré 5 mm. Zde to svítí celkem všude a tak jsem již nic nepřidával. A zase jsem to pak přišrouboval, nandal krycí plast a bylo to!

Taky jsem jeden čas jezdil bez budíků, s rozdělanou přístrojovkou po autě :-) část vepředu, část vzadu, všude šroubováky :-) Byla to dřina, makačka, nervy, ale vyplatilo se to.. Jinak všechno pájení a ostatní připojení elektriky mi dělal můj brácha, alektrotechnik, toho času na FEL ČVUT Praha.

Celé budíky znám nazpaměť, tak když někdo bude něco potřebovat, tak jsem na 777 317 781

18 19 20
21 22 23
24 25 26
edit
cmc.fordclubs.org
 Created by BasicX, Zbynek | Nahoru | Home | E-mail
 
 Copyright © 2003 - 2009 CMC + CFC, všechna práva vyhrazena